برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1389 , دوره  2 , شماره  7 ; از صفحه 171 تا صفحه 201 .
 
عنوان مقاله: 

تفاوت درک حسابرسان ارشد در دو بخش دولتي و خصوصي حسابرسي از ارزيابي ريسک هاي حسابرسي در محيط حسابرسي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران شرق، قیام دشت
 
چکیده: 

در پاسخ به شکست هاي گسترده تجاري در سراسر دنيا، حسابرسي مبتني بر ريسک رويکرد غالب سال هاي اخير براي مبارزه با فساد بوده است. ارزيابي ريسک عدم کشف مرکز ثقل حسابرسي مبتني بر ريسک است و به طور مستقيم بر اثربخشي و کارايي توزيع منابع و نيروي کار در حسابرسي، کيفيت حسابرسي و تعيين راهبردهاي حسابرسي تاثيرگذار است. محيط حسابرسي ايران تحت تاثير درک دو گروه از حسابرسان مستقل يعني شاغل در سازمان حسابرسي و شاغل در موسسات حسابرسي خصوصي مي باشد. درک حسابرسان از ريسک مستقيما بر ارزيابي آنان از ريسک ها در محيط حسابرسي مستقل تاثير مي گذارد و در نتيجه مي تواند منجر به رويه ها و استراتژي هاي حسابرسي متفاوت و نهايتا توزيع متفاوت منابع در حسابرسي مستقل توسط گروه هاي حسابرسان شاغل در بخش دولتي و خصوصي گردد. از اين رو در اين تحقيق تفاوت در درک حسابرسان مستقل شاغل در دو بخش فوق از ريسک، مورد بررسي قرار گرفته است.
جامعه آماري از حسابرسان ارشد عضو جامعه حسابداران رسمي ايران تشکيل شده که بر اساس روش نمونه گيري تصادفي 64 نفر به عنوان نمونه انتخاب شدند. نتايج تحقيق نشان مي دهد که تفاوت معني داري در درک حسابرسان از عوامل تاثيرگذار بر ريسک کنترل و ريسک عدم کشف در دو گروه حسابرسان شاغل در سازمان حسابرسي (بخش دولتي) و حسابرسان شاغل در موسسات حسابرسي خصوصي وجود دارد در حالي که تفاوتي در درک حسابرسان از عوامل تاثيرگذار بر ريسک ذاتي و ريسک حسابرسي وجود ندارد. پيشينه تحقيق نشان مي دهد عوامل موثر بر ريسک ذاتي از عوامل بروني منشا مي گيرند و چندان به درک حسابرسان مربوط نمي شوند. ريسک عدم کشف نيز بيشتر به ويژگي هاي فردي و دروني حسابرس وابسته است، نتايج تحقيق نيز مويد اين موضوع است. بيشتر اين عوامل از خود حسابرسان تاثير مي پذيرد، بنابراين نتايج تحقيق که حاکي از تفاوت بين دو گروه حسابرسان است دور از ذهن نمي باشد.
نتايج تحقيق حاضر مي تواند در پيشبرد اهداف حسابرسي مبتني بر ريسک از طريق روشن ساختن حوزه هاي اختلاف نظر درباره ريسک هاي موجود در محيط حسابرسي ايران از منظر دو گروه حسابرسان مستقل ياري رساند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

حاجیها، ز. (1389). تفاوت درک حسابرسان ارشد در دو بخش دولتی و خصوصی حسابرسی از ارزیابی ریسک های حسابرسی در محیط حسابرسی ایران. پژوهش های حسابداری مالی و حسابرسی (پژوهشنامه حسابداری مالی و حسابرسی), 2(7), 171-201. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=178205Vancouver : کپی

حاجیها زهره. تفاوت درک حسابرسان ارشد در دو بخش دولتی و خصوصی حسابرسی از ارزیابی ریسک های حسابرسی در محیط حسابرسی ایران. پژوهش های حسابداری مالی و حسابرسی (پژوهشنامه حسابداری مالی و حسابرسی). 1389 [cited 2021April21];2(7):171-201. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=178205IEEE : کپی

حاجیها، ز.، 1389. تفاوت درک حسابرسان ارشد در دو بخش دولتی و خصوصی حسابرسی از ارزیابی ریسک های حسابرسی در محیط حسابرسی ایران. پژوهش های حسابداری مالی و حسابرسی (پژوهشنامه حسابداری مالی و حسابرسی), [online] 2(7), pp.171-201. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=178205. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 447 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی