برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقايص كاركردهاي اجرايي در كودكان مبتلا به اختلال نقص توجه - بيش فعالي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کارگر جنوبی، بیمارستان روزبه، گروه روان پزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران و پژوهشکده علوم شناختی
 
چکیده: 

هدف: اين بررسي با هدف مقايسه كاركردهاي اجرايي (EF) در كودكان مبتلا به اختلال نقص توجه - بيش فعالي (ADHD) با كودكان طبيعي انجام شده است.
روش: بيست كودك مبتلا به
ADHD  (بر اساس ملاك‌هاي DSM-IV-TR) با 19 كودك سالم، به وسيله آزمون‌هاي برج لندن (نگاشت كامپيوتري)، عملكرد مداوم و استروپ مقايسه شدند.
يافته‌ها: در آزمون برج
لندن، عملكرد كودكان مبتلا به ADHD ضعيف‌تر از كودكان طبيعي‌ بود. از نظر آماري، اين اختلاف به ويژه در سطوح 2 و 3 آزمون برج لندن معني‌دار بود. در آزمون عملكرد مداوم، از لحاظ آماري، خطاي ارتكاب در كودكان مبتلا به ADHD به طور معني‌داري بيشتر از گروه كودكان طبيعي بود. خطاي حذف در كودكان ADHD بيشتر از گروه طبيعي بود، ولي از نظر آماري معني‌دار نبود. در آزمون استروپ، از نظر شاخص تمايز، يعني اختلاف زمان نقاط و زمان رنگ‌ها، بين دو گروه اختلاف قابل ملاحظه‌اي مشاهده نشد، ولي زماني كه براي نام بردن رنگ‌ها لازم بود در كودكان ADHD در هر سه كارت به طور معني‌داري بيشتر از گروه كنترل بود.
نتيجه‌گيري: اين مطالعه نشان داد كه كاركردهاي اجرايي
كودكان مبتلا به ADHD در مقايسه با كودكان طبيعي، داراي درجاتي از اختلال است كه اين نقص به ويژه در مهار پاسخ‌ها بيشتر نمايان مي‌شود.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 342
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی