برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تير 1391 , دوره  19 , شماره  97 ; از صفحه 44 تا صفحه 51 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي امكان استفاده از چشمه هاي نوتروني راديوايزوتوپي در نوترون درماني با بور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* باشگاه پژوهشگران جوان، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد نکا، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: براي انجام موفقيت آميز نوترون درماني با بور (Boron) ابتدا به يك چشمه نوترون مناسب احتياج است كه نوترون هاي مورد نياز ما را تامين كند. در اكثر مراكزي كه از اين روش براي درمان استفاده مي كنند، چشمه نوترون يك رآكتور است كه با توجه به خصوصيات رآكتور، نوترون هاي مناسب در آنجا بسيار زياد است. پرهزينه بودن ساخت يك مركز (BNCT: Boron Neutron Capture Therapy) با استفاده از رآكتور باعث شد كه محققان به دنبال چشمه هاي ديگر بروند. در اين مقاله ما با بررسي چشمه نوتروني Am-Be و با استفاده از تكنيك فيلتر نوتروني و استفاده از كندكننده هاي مناسب باريكه نوتروني را ايجاد كرديم. از مزاياي استفاده از چشمه نوتروني Am-Be مي توان ارزان بودن، قابليت حمل و نقل آسان و داشتن ابعاد كوچك را نام برد و به شيوه بسيار راحتي مي توان آن را حفاظ سازي نمود. بنابراين با بررسي چشمه هاي نوتروني راديوايزوتوپي، از جمله چشمه نوتروني Am-Be، مي توان امكان بررسي چنين چشمه هاي نوتروني را در آزمايشات نوترون تراپي با بور فراهم كرد. اميد است با بررسي ها و مطالعات بيشتر به نتيجه مطلوبي دست يافت.
روش كار: با بررسي و شناسايي مواد مختلفي مانند اكسيد آلومين
(Alumina Oxide)، گرافيت (Graphite) به عنوان كندكننده و كادميوم (Cadmium) و تيتانيوم (Titanium) به عنوان مواد جاذب در فيلتر نوتروني مورد استفاده قرار گرفته اند. فيلتر نوتروني طراحي شده در اين تحقيق از دو قسمت تشكيل مي شود، قسمت اول شامل يك كندكننده با پراكنندگي بالا و درصد جذب بسيار پايين و قسمت دوم فيلتر متشكل از مواد جاذب نوترون مي باشد و باعث مي شود كه اين نوترون ها در يك انرژي معين تك انرژي شوند. با بررسي ها و مطالعات بيشتر بر اين تحقيق و طراحي هادي هاي نوتروني مناسب براي افزايش شار نوتروني مي توان از اين تحقيق به عنوان شروع يك پروژه مهم در زمينه درمان غده هاي سرطاني با استفاده از نوترون درماني با بور، استفاده كرد. اين مطالعات و بررسي ها با استفاده از روش مونت كارلو و كد MCNP4C (Mount Carlo N-Particle) شبيه سازي شده اند و لازم به ذكر است كه در تمام محاسبات، خطاي محاسبه شده توسط كد MCNP4C كمتر از 5 درصد مي باشد كه خطاي قابل قبولي است.
يافته ها: با توجه به داده هاي به دست آمده از اجراي كد
MCNP4C، در انرژي 1 keV قله اي به دست آمده كه سطح زير آن شدت نوترون ها را كه برابر2.22×105 n/cm2.s  با خطاي 0.0065 مي باشد، نشان مي دهد. شدت به دست آمده را مي توان در قدرت چشمه كه برابر 108 n/cm2.s است ضرب كرد تا شدت كل نوترون ها را در 1 cm2 به دست آورد. براي به دست آوردن شدت كل نوترون ها بايد شدت كل در 1 cm2را در مساحت كل فيلتر نوتروني ضرب كرد و لذا شدت كل نوترون برابر6.29×106 n/s با خطاي 0.03% به دست آمده است. از آنجا كه شدت نوترون هاي مورد نياز براي انجام آزمايشات BNCT برابر 5×108 n/cm2.s مي باشد، مي توان با استفاده از روش هاي مختلف و طراحي هادي ها و منعكس كننده هاي نوتروني مناسب، اين شار نوتروني را تامين كرد.
نتيجه گيري: در اين مقاله با شبيه سازي چشمه نوتروني
Am-Be امكان استفاده از چشمه هاي نوتروني راديوايزوتوپي در نوترون درماني با بور مورد بررسي قرار گرفت. با توجه به خصوصيات چشمه هاي راديوايزوتوپي (ارزان بودن، قابليت حمل و نقل آسان، در دسترس بودن و ابعاد كوچك)، مطالعات بيشتر در اين زمينه مي تواند بسياري از مشكلاتي كه براي چشمه هاي نوتروني رآكتور وجود دارند را برطرف سازد. البته با كامل شدن اين شبيه سازي مي توان به عملي شدن آن در ايران و درمان بيماران اميدوار بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عبداله زاده، م.، و قاسمی، ع.، و صالحی، ر.، و طاهری، م. (1391). بررسی امکان استفاده از چشمه های نوترونی رادیوایزوتوپی در نوترون درمانی با بور. علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران), 19(97), 44-51. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=177312Vancouver : کپی

عبداله زاده مسعود، قاسمی عباس، صالحی روح اله، طاهری محمد. بررسی امکان استفاده از چشمه های نوترونی رادیوایزوتوپی در نوترون درمانی با بور. علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران). 1391 [cited 2021October21];19(97):44-51. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=177312IEEE : کپی

عبداله زاده، م.، قاسمی، ع.، صالحی، ر.، طاهری، م.، 1391. بررسی امکان استفاده از چشمه های نوترونی رادیوایزوتوپی در نوترون درمانی با بور. علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران), [online] 19(97), pp.44-51. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=177312. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 242 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی