برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مهر و آبان 1391 , دوره  11 , شماره  5 ; از صفحه 651 تا صفحه 660 .
 
عنوان مقاله: 

وضعيت تغذيه مادران شيرده به تفكيك گروه هاي غذايي و عوامل مرتبط با آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* قم، دانشکده پرستاری و مامایی
 
چکیده: 

شيردهي از مراحل مهم زندگي مادران بوده و با افزايش نيازهاي تغذيه اي آنان همراه است. دريافت كافي مواد غذايي مورد نياز در سلامت مادر و كودك نقش عمده اي دارد. هدف از اين پژوهش تعيين وضعيت تغذيه مادران شيرده و عوامل مرتبط با آن بوده است.
در اين مطالعه توصيفي 1112 مادر شيرده از مراكز بهداشتي ـ درماني قم انتخاب شدند. گردآوري داده ها با استفاده از پرسشنامه يادآمد خوراك 24 ساعته انجام شد. ميزان مصرف مواد غذايي بر حسب واحد براي گروه هاي غذايي شير و لبنيات ـ نان و غلات ـ ميوه ها و سبزيجات ـ گوشت و حبوبات و تخم مرغ و مغزها تعيين شد. كفايت دريافت گروه هاي غذايي با استفاده از شاخص 100× (تعداد واحد مصرف شده ÷ تعداد واحد توصيه شده) محاسبه گرديد. ميزان مصرف گروه هاي غذايي با مقادير توصيه شده در هرم غذايي مقايسه شد.
در بيشتر مادران شيرده مصرف همه گروه هاي غذايي به جز گروه ميوه و سبزيجات كمتر از ميزان سفارش شده بود. بين شغل و دريافت نان و غلات ((P<0.05، شير و لبنيات ( (P<0.05و قند و چربي اضافي ((P<0.05 رابطه معني دار وجود داشت. ارتباط بين سطح تحصيلات مادران با مصرف گوشت و حبوبات (P<0.05)، شير و لبنيات (P<0.05) و قند و چربي (P<0.05) نيز معني دار بود.
بر اساس يافته ها آموزش مادران شيرده به ويژه در گروه خانه دار و بي سواد و داراي کودک زير 3 سال توصيه مي شود
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 165
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی