برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1390 , دوره  12 , شماره  3 ; از صفحه 63 تا صفحه 93 .
 
عنوان مقاله: 

زنان، مزاحمت و واکنش: بررسي تجربه دختران دانشجو از مزاحمت هاي خياباني و واکنش به آن با کاربرد روش هاي تحقيق ترکيبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شیراز
 
چکیده: 

مزاحمت خياباني يکي از اشکال ممنوع تبعيض جنسي عليه زنان است که عرصه عمومي را به محيطي ناامن و نامطلوب براي فعاليت اجتماعي آنان تبديل مي کند. سکوت زنان در برابر اين مزاحمت ها يکي از دلايل شيوع آن در جامعه قلمداد مي شود، از اين رو مطالعه تجربه زنان از مزاحمت هاي خياباني و واکنش آنان در برابر اين مزاحمت ها ضروري به نظر مي رسد.
پژوهش حاضر که در بين دختران دانشجوي دانشگاه شيراز اجرا شد، به روش ترکيبي با استفاده از طرح اکتشافي (کيفي - کمي) براي اين منظور انجام شده است. در بخش کيفي پژوهش موضوع تحقيق از طريق مصاحبه هاي عميق با 16 مشارکت کننده مورد اکتشاف قرار گرفت تا به اين وسيله پژوهشگران به معاني ذهني، تجربيات و ديدگاه هاي افراد مورد مطالعه نزديک گردند. سپس يافته هاي بخش کيفي، محققين را در انتخاب چشم انداز نظري و طراحي ابزار پرسش نامه بخش کمي (369 نمونه) ياري نمود.
بر اساس نتايج مصاحبه هاي کيفي، يک طبقه بندي از انواع مزاحمت هاي خياباني در عرصه عمومي در قالب 4 مولفه مزاحمت هاي بصري، کلامي، تعقيبي و لمسي به دست آمد. بر اساس اظهارات پاسخ گويان بخش کمي، مزاحمت هاي بصري بيشترين شيوع را دارند و پس از آن به ترتيب مزاحمت هاي کلامي، لمسي و تعقيبي قرار دارند. هم چنين درباره واکنش پاسخ گويان نسبت به مزاحمت ها، يافته هاي بخش کمي حاکي از اين است که بيشتر پاسخ گويان (حدود 70 درصد) به مزاحمت ها پاسخ منفعلانه مي دهند. بدين معنا که بيشتر آن ها ترجيح مي دهند که در برابر مزاحمت ها سکوت اختيار کنند که اين يافته نيز با نتايج مصاحبه هاي کيفي منطبق بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

ایمان، م.، و یوسفی، ا.، و حسین زاده (کاسمانی)، م. (1390). زنان, مزاحمت و واکنش: بررسی تجربه دختران دانشجو از مزاحمت های خیابانی و واکنش به آن با کاربرد روش های تحقیق ترکیبی. مجله جامعه شناسی ایران, 12(3), 63-93. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=177101Vancouver : کپی

ایمان محمدتقی، یوسفی الهام، حسین زاده (کاسمانی) مرتضی. زنان, مزاحمت و واکنش: بررسی تجربه دختران دانشجو از مزاحمت های خیابانی و واکنش به آن با کاربرد روش های تحقیق ترکیبی. مجله جامعه شناسی ایران. 1390 [cited 2021April21];12(3):63-93. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=177101IEEE : کپی

ایمان، م.، یوسفی، ا.، حسین زاده (کاسمانی)، م.، 1390. زنان, مزاحمت و واکنش: بررسی تجربه دختران دانشجو از مزاحمت های خیابانی و واکنش به آن با کاربرد روش های تحقیق ترکیبی. مجله جامعه شناسی ایران, [online] 12(3), pp.63-93. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=177101. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 903 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی