برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1391 , دوره  8 , شماره  1 ; از صفحه 0 تا صفحه 0 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه اثر ضد تشنجي عصاره هيدروالکلي گياه بادرنجبويه و فني توئين در موش صحرايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه پیام نور تهران شرق
 
چکیده: 

صرع يکي از رايج ترين اختلالات عصبي در انسان مي باشد و گياه بادرنجبويه براي درمان بيماري صرع مورد استفاده قرار مي گيرد. لذا در اين کار تجربي اثر پيش درماني با عصاره هيدرالکلي گياه و مقايسه آن با داروي فني توئين در جلوگيري از روند تشنجات صرعي مورد بررسي قرار گرفت.
در اين تحقيق 6 گروه 8 تايي موش صحرايي بالغ نر
نژاد wister در محدوده وزني 30±180 استفاده شد. حيوانات  30دقيقه قبل از تزريق داخل صفاقي پنتيلن تترازول (90 mg/kg) براي القا تشنج، تحت تزريق داخل صفاقي دوزهاي 25 mg/kg) و 50 و 100 و 200) عصاره هيدروالکلي گياه بادرنجبويه، گروه کنترل مثبت داروي انتخابي فني توئين 5 mg/kg و گروه کنترل 0.5 ميلي ليتر سرم فيزيولوژي استريل قرار گرفتند و در مورد فاکتورهاي مختلف مورد بررسي قرار گرفتند. جهت مقايسه ميانگين زمان هاي وقوع مراحل مختلف از آزمون آناليز واريانس و آزمون توکي استفاده شد.
تزريق دوزهاي عصاره
50 mg/kg) و 100 و 200) باعث افزايش زمان شروع حملات کلونيک و تونيک (P<0.001) و (p<0.001) و کاهش تعداد حملات کلونيک نسبت به گروه کنترل منفي شده است و عصاره 100 mg/kg در مقايسه با گروه کنترل مثبت، زمان شروع حملات کلونيک و تونيک (p<0.005) و (p<0.005) را بيشتر به تاخير انداخته است.
نتايج نشان مي دهد که تجويز عصاره هيدروالکلي گياه نيم ساعت قبل از القاء تشنج، باعث کاهش علايم تشنج ناشي از تزريق پنتيلن تترازول مي گردد و اثر ضد تشنجي آن در دوز
100 mg/kg  قابل مقايسه با داروي فني توئين مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 107
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی