برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان رابطه سلامت روان با فرسودگي شغلي در کارکنان حوزه ستادي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

زمينه و هدف: وضعيت سلامت رواني کارکنان دولت به جهت ارتقاي و ارتباط آن با ميزان فرسودگي شغلي جهت کاهش موارد آسيب زا مورد توجه مسوولين ذيربط قرار گرفته است.
روش بررسي: اين تحقيق به روش همبستگي- همخواني به بررسي وضعيت سلامت رواني و ميزان ارتباط آن با فرسودگي شغلي در بين کارکنان حوزه ستادي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي بر روي 384 نفر و با توجه به تناسب جنسيت کارکنان شاغل در آن وزارتخانه انجام گرديد. جهت تعيين وضعيت سلامت رواني کارکنان از پرسشنامه سلامت روان گلد برگ که مشتمل بر 28 سوال و داراي چهار مقياس اختلالات اضطراب و خواب، سلامت جسماني، اختلال کارکرد اجتماعي و افسردگي و همچنين پرسشنامه فرسودگي شغلي ماسلاچ که مشتمل بر 22 سوال و در سه مولفه مسخ شخصيت، عدم موفقيت فردي و خستگي عاطفي است استفاده گرديد.
يافته ها: در اين مطالعه که 384 شامل 151 نفر مرد و 233 نفر زن از کارکنان شاغل در اين وزارتخانه با سوابق و وضعيت هاي استخدامي متفاوت مورد مطالعه قرار گرفتند. پس از اجراي آزمون و جمع آوري نتايج از آمار توصيفي (فراواني، درصد، ميانگين، نمودار و...) و جهت آزمون سوال هاي پژوهش از آمار استنباطي (t مستقل، رگرسيون چند متغيره با استفاده از روش گام به گام) استفاده شد.
نتيجه گيري:
1- قدرت پيش بيني اضطراب و اختلال در خواب بيشتر از افسردگي و افسردگي بيشتر از اختلال در عملکرد اجتماعي و اختلال در عملکرد اجتماعي بيشتر از علايم جسماني مي باشد.
2- بين سطح سلامت روان در کارکنان زن و مرد، تفاوت معناداري وجود ندارد
.
3- بين سطح فرسودگي شغلي در کارکنان زن و مرد، تفاوت معناداري وجود ندارد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

غنی، ک.، و احقر، ق.، و رحیمی موقر، آ.، و مبارکی، ح. (1389). بررسی میزان رابطه سلامت روان با فرسودگی شغلی در کارکنان حوزه ستادی وزارت بهداشت, درمان و آموزش پزشکی. طب و تزکیه, 19(3 (مسلسل 78)), 31-36. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=177045Vancouver : کپی

غنی کامیار، احقر قدسی، رحیمی موقر آفرین، مبارکی حسین. بررسی میزان رابطه سلامت روان با فرسودگی شغلی در کارکنان حوزه ستادی وزارت بهداشت, درمان و آموزش پزشکی. طب و تزکیه. 1389 [cited 2021October25];19(3 (مسلسل 78)):31-36. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=177045IEEE : کپی

غنی، ک.، احقر، ق.، رحیمی موقر، آ.، مبارکی، ح.، 1389. بررسی میزان رابطه سلامت روان با فرسودگی شغلی در کارکنان حوزه ستادی وزارت بهداشت, درمان و آموزش پزشکی. طب و تزکیه, [online] 19(3 (مسلسل 78)), pp.31-36. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=177045. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 322 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی