برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

همراهي ايمن سازي فعال و غيرفعال در پيشگيري از انتقال عمودي حين تولد ويروس هپاتيت B در كودكان متولد شده از مادران HBsAg مثبت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه داخلی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، مرکز هپاتیت تهران-تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا
 
چکیده: 

مقدمه: پيشگيري از عفونت ويروس هپاتيت B در کودکان، به منظور پيشگيري از ابتلا به سيروز و سرطان سلول کبدي در مراحل کبدي زندگي ضروري است. علي رغم در دسترس بودن واکسن مؤثر هپاتيت B هنوز هم يک معضل عمده بهداشتي به شمار مي رود. هدف از انجام اين مطالعه، مشخص نمودن تأثير ايمن سازي فعال و غير فعال، جهت پيشگيري از انتقال عمودي حين تولد هپاتيت B در ايران است.
مواد و روشها:  در اين مطالعه آينده نگر با شاهدهاي گذشته نگر، 823 فرزند متعلق به مادران HBsAg مثبت بررسي شدند. از اين تعداد، 637 مورد واکسن و ايمونوگلوبولين دريافت نکرده بودند؛ 125 نفر فقط واکسن گرفته بودند و به 60 نوزاد هم واکسن و هم ايمونوگلوبولين تجويز شده بود.
نتايج:  شيوع HBsAg در کساني که واکسن و ايمونوگلوبولين دريافت نکرده بودند و بالاي 16 سال سن داشتند (گروه A1)، مساوي يا کمتر از 16 سال بودند. (گروه B1)، فقط واکسن زده بودند (گروه 2) و مواردي که هم واکسن و هم ايمونوگلوبولين گرفته بودند (گروه 3) به ترتيب 56.1%، 40.3%، 12.6% و 3.6% بود. شيوع HBsAb با سير نزولي قابل توجه در گروهها به ترتيب زير به دست آمد: گروه 3 (85.7%)، گروه 2 (68.8%)، گروه( B1 (33.3% و گروه A1 (21.8%).
نتيجه گيري:  افزودن ايمونوگلوبولين به واکسن در مقايسه با استفاده از واکسن به تنهايي به ميزان قابل توجهي محافظت در برابر عفونت ويروس هپاتيت B را افزايش مي دهد. بعد از سالها تمرکز بر روش انتقال عمودي (از طريق جفت) و اجراي راهکارهايي چون تزريق واکسن و ايمونوگلوبولين به نوزادان مادران HBsAg مثبت، اکنون بايد توجه بيشتري را به راههاي انتقال افقي از طريق ساير افراد در ايران مبذول داريم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

ملک زاده، ر.، و علویان، س.، و کبیر، ع.، و آهنچی، ن. (1383). همراهی ایمن سازی فعال و غیرفعال در پیشگیری از انتقال عمودی حین تولد ویروس هپاتیت B در کودکان متولد شده از مادران HBsAg مثبت. گوارش, 9(3 (پیاپی 48)), 181-187. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=17641



Vancouver : کپی

ملک زاده رضا، علویان سیدموید، کبیر علی، آهنچی نوید. همراهی ایمن سازی فعال و غیرفعال در پیشگیری از انتقال عمودی حین تولد ویروس هپاتیت B در کودکان متولد شده از مادران HBsAg مثبت. گوارش. 1383 [cited 2021April15];9(3 (پیاپی 48)):181-187. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=17641



IEEE : کپی

ملک زاده، ر.، علویان، س.، کبیر، ع.، آهنچی، ن.، 1383. همراهی ایمن سازی فعال و غیرفعال در پیشگیری از انتقال عمودی حین تولد ویروس هپاتیت B در کودکان متولد شده از مادران HBsAg مثبت. گوارش, [online] 9(3 (پیاپی 48)), pp.181-187. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=17641>.



 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 476 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی