برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1391 , دوره  8 , شماره  30 ; از صفحه 21 تا صفحه 36 .
 
عنوان مقاله: 

عنوان فارسي: مباني معرفت شناختي سويين برن در برهان تجربه ديني (عنوان عربي: اسس نظرية المعرفة عند سويين برن في برهان التجربة الدينية)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

چکيده فارسي:
يکي از محورهاي مهم در بحث تجربه ديني، موضوع واقع نمايي و ارزش معرفتي آن است. سويين برن، فيلسوف دين خداباور، از کساني است که در آثار مهم خود از جمله کتاب وجود خدا ضمن تبيين برهان تجربه ديني و دفاع از آن، براي اثبات واقع نمايي تجربه ديني و ارزش معرفتي آن دو اصل «آسان باوري» و «گواهي» را مطرح کرده است و آنها را «اصول عام عقلانيت» مي داند که هم در تجارب ديني و هم در تجارب حسي قابل اعمال است. اين پژوهش درصدد تبيين اين اصول و ارزيابي آنهاست
.

 

چکيده عربي:
أحد المحاور المهمة في بحث التجربة الدينية، هو موضوع واقعيتها و قيمتها المعرفية. سويين برن فيلسوف مؤمن بالله. و هو ممن طرحوا في آثارهم أعمالهم المهمة و منها كتاب «وجود الله»، ضمن تبيين برهان التجربة الدينية والدفاع عنها، لإثبات واقعية التجربة الدينية و قيمتها المعرفية، و أصل «بساطة الايمان» و «الشهادة»، معتبرا اياها «الاصول العامة للعقلانية» و يمكن تطبيقها في التجارب الدينية و في التجارب الحسية علي حد سواء. هذا البحث يرمي إلي تبيين هذه الاصول و تقييمها.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 116
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی