برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1391 , دوره  8 , شماره  28 ; از صفحه 157 تا صفحه 189 .
 
عنوان مقاله: 

عنوان فارسي: انتساب طفل طبيعي به والدين در فقه اماميه و حقوق ايران (عنوان عربي: انتساب الطفل الطبيعي إلي الوالدين الحقيقيين وفقا للقانون الإيراني و فقه الإمامية)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید اشرفی اصفهان
 
چکیده: 

چکيده فارسي:
به ظاهر در حقوق ايران فرزند طبيعي را نمي توان به والدين منتسب نمود. در فقه اماميه نظر مشهور عدم انتساب چنين طفلي است و اين نظر در قانون مدني و دکترين حقوقي نيز نمود يافته است. عمده دلايل مشهور بر اين ادعا، حديث فراش و اجماع منقول است. اين دلايل خالي از اشکال نبوده و قابل نقدند. مخالفين مشهور با توجه به حقيقت عرفي نسب و ماهيت آن که انتزاعي و با منشاء خارجي است و لزوم رعايت عدالت و اشکالاتي که بر نظر مشهور وارد مي نمايند، عقيده اي مخالف دارند. اين اعتقاد از قوتي نسبي در قياس با مشهور برخوردار است که قابل اغماض نيست. هر چند حقوقدانان بسياري حکم عدم الحاق در ماده 1167 قانون مدني را با توجه به نظر مشهور به نفي نسب تعبير نموده اند، اما توجه به ساير مواد قانوني که به نحوي مبين اين ماده قلمداد مي گردند از قوت اين ديدگاه مي کاهد. به نظر مي رسد قانونگذار ايران به طور کامل از مشهور فقها تبعيت نکرده است. قانونگذار فرزند طبيعي را مانند ساير فرزندان منتسب به والدين دانسته و نسب او را منشاء آثار مي داند. اگرچه به صراحت در توارث، او را از ساير فرزندان متمايز مي نمايد.

 

چکيده عربي:
وفقا للقانون الايراني لا يمکن انتساب الطفل الطبيعي إلي الوالدين کما في فقه الامامية و هذا ظاهر في القانون المدني و القواعد الحقوقية. و السبب الرئيس في هذه المسألة حديث الفراش و الإجماع المنقول. و في الاسباب إشکال قابل للدارسة و النقد. إن کثيرا من الحقوقيين عبروا حکم عدم الإلحاق بمادة 1167 للقانون المدني بالنظر إلي الرأي المشهور بنفي النسب، و لکن الاتجاه إلي المواد القانونية الاخري يقلل من قدرة هذا الرأي. يبدو أن المقنن الايراني لم يتبع الفقهاء الکبار کاملا. لان المقتن يعتقد بانتساب الطفل إلي الوالدين مثل الاولاد الآخرين کما يعتقد و بأن نسبه منشأ آثار و إن يتمايز توارثه بالنسبة للاولاد الآخرين بالصراحة.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 104
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی