برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مطالعه طرح ارسي هاي کاخ هاي قاجاري تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه هنر اسلامی تبریز، شهر تبریز، استان آذربایجان
 
چکیده: 

عناصر تزييني معماري دوره قاجار تهران در کاخ هاي آن به طور چشم گير ديده مي شود. از جمله عناصر تزييني، ارسي ها هستند که طرح و نقشي خاص دارند؛ اما امروزه با توجه به نفوذ معماري غرب و کم رنگ شدن عناصر سنتي، در حال فراموشي اند.
از اين پژوهش نتيجه گرفته مي شود که تمامي طرح هاي اين ارسي ها، منحني هستند. اين طرح ها از نقش هاي اصلي بته جقه، چهارپر و طرح هاي قاب بندي و گل تشکيل شده که در اغلب هنرهاي دوره قاجار به کار رفته اند. اين گونه استنباط مي شود که طرح هاي سنتي در دوره قاجار در اغلب هنرها به کار مي رفته و با توجه به مصالح و ابزار کار آن هنر، در برخي ساده و در برخي با جزئيات همراه بوده است. هدف اين پژوهش، مطالعه طرحِ ارسي هاي کاخ هاي مذکور و تطبيق آن ها با يکديگر و در پايان بررسي نقش هاي اصلي و تطبيق آن ها با ساير هنرهاي دوره قاجار است. شيوه تحقيق توصيفي تحليلي و روش جمع آوري اطلاعات کتابخانه اي ميداني است. در اين راستا طرحِ ارسي هاي کاخ هاي قاجاري تهران با رويکرد به ارسي هاي عمارت شمس العماره در کاخ گلستان، عمارت مسعوديه و کاخ صاحبقرانيه مطالعه و بررسي شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

علی پور، ن. (1390). مطالعه طرح ارسی های کاخ های قاجاری تهران. نگره, 6(18), 5-21. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=176338Vancouver : کپی

علی پور نیلوفر. مطالعه طرح ارسی های کاخ های قاجاری تهران. نگره. 1390 [cited 2021August05];6(18):5-21. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=176338IEEE : کپی

علی پور، ن.، 1390. مطالعه طرح ارسی های کاخ های قاجاری تهران. نگره, [online] 6(18), pp.5-21. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=176338. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 558 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی