برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1391 , دوره  18 , شماره  3 ; از صفحه 22 تا صفحه 32 .
 
عنوان مقاله: 

موانع مشارکت والدين در مراقبت از کودک بستري در بيمارستان از ديدگاه پرستاران: يک مطالعه کيفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی پرستاری داخلی جراحی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: با اين که مشارکت والدين يک اصل پذيرفته شده در پرستاري کودکان است، اما به دليل وجود موانع به طور مطلوب محقق نشده است. هدف اين مطالعه بررسي موانع مشارکت والدين در مراقبت از کودکان بستري در بيمارستان از ديدگاه پرستاران است.
روش بررسي: اين مطالعه يک پژوهش کيفي با رويکرد تحليل محتوا است. 11 نفر از پرستاران شاغل در بيمارستان کودکان شهر تهران به روش هدفمند جهت شرکت در مطالعه انتخاب شدند. جمع آوري داده ها از طريق مصاحبه نيمه ساختارمند چهره به چهره و تا زمان اشباع داده ها صورت گرفت. تحليل داده ها به روش تحليل محتوا انجام يافت. مطالعه در سال هاي 1389-1390 انجام گرفته است.
يافته ها: در مرحله تحليل چهار طبقه اصلي به عنوان موانع مشارکت والدين در مراقبت از کودک بستري در بيمارستان با عناوين انگيزه و خواست طرفين ذينفع (با دو زيرطبقه انگيزه و نگرش پرستاران و خواست و تمايل والدين)، مديريت (با سه زير طبقه عدم حمايت از پرستاران، کمبود نيرو و حجم کار پرستار و ضعف در کار تيمي بين پزشک و پرستار)، اعتماد به حرفه پرستاري و روشن نبودن نقش مادران پديدار شد.
نتيجه گيري: يافته هاي اين مطالعه موانع مربوط به مشارکت والدين در مراقبت از کودکان بستري را از ديدگاه پرستاران نشان داد. مديران و پرستاران مي توانند از نتايج آن در بهبود و تقويت مشارکت والدين در مراقبت از کودکان بستري در بيمارستان استفاده نمايند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 125
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی