برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي روند رگ زايي مغز در نوزادان موش سفيد صحرایي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آناتومی، دانشکده پزشکی مشهد
 
چکیده: 

سابقه و هدف: واسکولاريزاسيون مغز مهره داران که از طريق آنژيوژنز بوقوع مي پيوندد منجر به شکل گيري عروق جديدي مي شود که از شبکه هاي مويرگي پري نوريال منشا گرفته است. در اين پژوهش چگونگي روند اين رگ زايي در قشر مغز نوزادان موش سفيد صحرايي مورد مطالعه قرار مي گيرد.
مواد و روشها: در اين پژوهش از رت نژاد ويستار استفاده گرديد. مغز نوزادان 5 تا 15 روز. موش صحرايي پس از آماده سازي و تهيه برش هاي سريال، مورد رنگ آميزي قرار گرفت. سپس با پيگيري برشهاي ياد شده، تغييرات جوانه هاي رگ ساز از زمان پيدايش تا زمان تشکيل مويرگهاي جديد مطالعه شد و روند رگ زايي در طول اين دوره با استفاده از اندازه گيري طول عروق در واحد حجم قشر مغز محاسبه گرديد و نتايج حاصل مورد آناليز آماري قرار گرفت.
يافته ها: نتايج نشان داد که در اولين مرحله از رگ زايي جوانه هايي از عروق اوليه شروع به رشد مي کنند و به سمت طناب سلولي ديگر از يک رگ مجاور مي روند. در اين وضعيت جابجايي سلولها در طنابهاي ياد شده تا آنجا ادامه مي يابد که از بهم پيوستن دو طناب سلولي منشعب از دو رگ اصلي يک پل ارتباتي بين دو رگ ياد شده پديد مي آيد که طرح اوليه يک مويرگ جديد محسوب مي شود. با پيدايش کانال مياني درمويرگ ياد شده ارتباط خوني بين دو رگ اصلي از اين طريق امکان پذير مي گردد. علاوه بر اين روند رگ زايي تا روز هشتم پس از تولد در حال افزايش است و پس از آن محدود مي شود.
نتيجه گيري: بر اساس يافته هاي اين مطالعه روند رگ زايي قشر مغز در دو مرحله قابل خلاصه شدن است. در طي اولين مرحله، در جريان تشکيل جوانه هاي عروقي يک نوع تکثير، مهاجرت و جابجايي سلولهاي اندوتليال به چشم مي خورد که منجر به تشکيل طنابهاي سلولي مي شود. سپس در مرحله بعد طنابهاي سلولي اوليه به زنجيره اي از سلولهاي اندوتليال عروقي تغيير شکل مي دهند تا آنجا که به ايجاد کانال مياني در بين آنان مي انجامد و با تشکيل مويرگهاي خوني جديد عبور جريان خون از اين طريق ميسر مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 95
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی