برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1391 , دوره  4 , شماره  2 ; از صفحه 43 تا صفحه 51 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي سطح آگاهي و نگرش دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي تهران در زمينه اقدامات بهداشتي در شرايط اضطراري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

مقدمه: اقدامات بهداشتي در شرايط اضطراري يکي از اموري مي باشد که مي تواند با اجراي مناسب، خسارات ناشي از بلايا را بکاهد و بحران بهداشتي ايجاد شده را کنترل کند. اين امر نيازمند آگاهي و دانش مسوولان بهداشت، امداد و نجات، دانشجويان بهداشت و حتي مردم در زمينه شرايط اضطراري است.
مواد و روش ها: اين پژوهش يک مطالعه توصيفي- پيمايشي است که به صورت مقطعي و با استفاده از پرسشنامه محقق ساخته که روايي و پايايي آن بررسي گرديده، انجام شده است. پرسشنامه طراحي شده مشتمل بر سوالاتي در زمينه اطلاعات فردي، سطح آگاهي و نگرش نسبت به اقدامات بهداشتي در شرايط اضطراري بوده است. اين مطالعه در بين 263 نفر از دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي تهران که به روش نمونه گيري تصادفي طبقه اي متناسب باحجم انتخاب شدند،انجام شده است. آزمون هاي
t تک نمونه اي، من ويتني، کروسکال- واليس و tb کندال آزمون هاي مورد استفاده در اين مطالعه بوده اند.تمامي داده ها به وسيله نرم افزار SPSS16 تجزيه و تحليل شده اند.
يافته ها: نتايج مطالعه نشان داد كه
11.2 درصد دانشجويان آگاهي خوب،66.7 درصد آگاهي متوسط، و 22.1 درصد آگاهي ضعيف و همچنين 76.4 در صد نگرش بينابيني نسبت به اقدامات بهداشتي در شرايط اضطراري دارند. در بين زنان و مردان از لحاظ ميزان آگاهي و نگرش تفاوت معني داري مشاهده نگرديد. از نظر سطح آگاهي و نگرش تفاوت آماري معني داري در بين گروه هاي سني در سطح a=0.05 مشاهده گرديد.
نتيجه گيري: آگاهي مناسب نسبت به اقدامات بهداشتي در شرايط اضطراري يک امر مهم تلقي مي گردد. به علت اينكه برخي از دانشجويان آگاهي خوبي در اين زمينه ندارند، لازم است براي دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي دوره هاي آموزشي در اين رابطه گنجانده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

وثوقی نیری، م.، و جاهدخانیکی، غ.، و عسگری، م.، و درگاهی، ق.، و گلستانی فر، ح.، و پرستار، س. (1391). بررسی سطح آگاهی و نگرش دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران در زمینه اقدامات بهداشتی در شرایط اضطراری. امداد و نجات (Scientific Journal of Rescue and Relief), 4(2), 43-51. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=176142Vancouver : کپی

وثوقی نیری مهدی، جاهدخانیکی غلامرضا، عسگری مرضیه، درگاهی قادر، گلستانی فر حافظ، پرستار سعید. بررسی سطح آگاهی و نگرش دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران در زمینه اقدامات بهداشتی در شرایط اضطراری. امداد و نجات (Scientific Journal of Rescue and Relief). 1391 [cited 2021August03];4(2):43-51. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=176142IEEE : کپی

وثوقی نیری، م.، جاهدخانیکی، غ.، عسگری، م.، درگاهی، ق.، گلستانی فر، ح.، پرستار، س.، 1391. بررسی سطح آگاهی و نگرش دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران در زمینه اقدامات بهداشتی در شرایط اضطراری. امداد و نجات (Scientific Journal of Rescue and Relief), [online] 4(2), pp.43-51. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=176142. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 122 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی