3 SID.ir | فراواني پوسيدگي دندان و بيماري هاي لثه در بيماران دياليزي کلينيک تخصصي دندانپزشکي و دياليز مجتمع دارويي و درمان هلال ايران
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

فراواني پوسيدگي دندان و بيماري هاي لثه در بيماران دياليزي کلينيک تخصصي دندانپزشکي و دياليز مجتمع دارويي و درمان هلال ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی هلال ایران
 
چکیده: 

مقدمه: با توجه به اهميت بهداشت دهان و دندان در ارتقاي سلامت بيماران دريافت کننده دياليز و لزوم توجه بيشتر دندانپزشکان و مسوولان وزارت بهداشت در تصميم گيري ها و برنامه ريزي براي اين قشر خاص، در اين مطالعه فراواني و وضعيت پوسيدگي لثه و دندان در بيماران دياليزي مرکز هلال احمر تهرانپارس بررسي شد.
روش ها: اين مطالعه مقطعي در سال 1384 در 69 بيمار همودياليزي مرکز هلال احمر تهرانپارس به روش نمونه گيري سرشماري انجام شد. روش جمع آوري اطلاعات به صورت مشاهده، معاينه و مصاحبه بود. علاوه بر اطلاعات دموگرافيک و باليني بيمار وضعيت دهان و دندان نيز بررسي شد.
يافته ها: ميانگين (انحراف معيار)
DMF در کل افراد 17.2±9.9 و در افراد داراي دندان 11.44±2.6 بود. ميانگين (انحراف معيار) 34.5±25.434 NIDCR بود. 45.8% بيماران بدون دندان استفاده شبانه از پروتز داشتند. 54.2% از بيماران بدون دندان لقي پروتز فک پايين داشتند. 37.5% از بيماران بدون دندان داراي ضايعات دنچر استوماتيت در فک بالا بودند. از نظر درگيري فوکا در دندان هاي مورد نظر 41.5 درصد درگيري فورکا درجه يک و 26.8 درصد فورکا درجه دو داشتند. 51.2 درصد افراد مشکلي از نظر درگيري فورکا نداشتند. از لحاظ آماري بين درگيري فورکا و مدت دياليز ارتباط معني داري مشاهده نشد .(P=0.654) از نظر جرم فقط 11.1 درصد از افراد جرم نداشتند و 88.9 درصد داراي جرم زير لثه اي و 62.2 درصد فقط داراي جرم بالاي لثه بودند. از لحاظ دفعات مسواک زدن حدود يک سوم افراد مسواک نمي زدند يا گاهي اوقات مسواک مي زدند. از نظر روش مسواک زدن نيمي از افراد روش افقي را براي مسواک زدن به کار مي بردند. ارتباط معني داري بين DS در فک بالا و استفاده شبانه از پروتز يافت نشد.
نتيجه گيري: بيماري کليه و دياليز اثري در پوسيدگي دندان ندارد و باعث تشديد آن نمي شود که احتمالا به دليل خاصيت آنتي باکتريال اوره بزاق در اين افراد مي باشد. در اين خصوص لزوم مطالعات بيشتر در سطح جامع و گسترده تر و با توجه به رژيم هاي غذايي و دارويي ضروري به نظر مي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 156
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی