برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1390 , دوره  13 , شماره  33 ; از صفحه 79 تا صفحه 98 .
 
عنوان مقاله: 

شرايط غرور موجد مسووليت مدني در حقوق ايران و انگليس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران
 
چکیده: 

در اين مقاله سعي شده است که به بررسي شرايط تحقق غرور موجد مسووليت مدني پرداخته شود، زيرا يکي از منابع ضمان حسب حقوق ما که از فقه ماخوذ شده است قاعده غرور مي باشد، فلذا در اين بحث به تحليل شرايط و ارکان آن از منظر دو حقوق مختلف (ايران و انگليس) با تابعيت سيستم هاي حقوقي متفاوت مبادرت مي گردد.
منظور از مسووليت مدني مورد نظر، همانا کيفيت تحقق حق مطالبه خسارت از ناحيه شخص متضرر بر اثر غرور مي باشد.
حقوق ايران از حيث شرايط عمده تحقق غرور در مقايسه با حقوق انگليس که حسب تاسيس حقوقي موسوم به توصيف خلاف واقع خدعه آميز به آن مي پردازد، تفاوت چنداني ندارد. وجوه افتراق عمدتا مبتني بر وجود ترک فعل در حقوق ايران و عدم آن در حقوق انگليس و نيز عدم تاثير علم شخص غار در حقوق ايران و ضرورت وجود آن در حقوق انگليس به لحاظ ضمان ناشي از غرور مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شفیعی علویجه، ق. (1390). شرایط غرور موجد مسوولیت مدنی در حقوق ایران و انگلیس. پژوهش حقوق عمومی (پژوهش حقوق) (حقوق و سیاست), 13(33), 79-98. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=175757Vancouver : کپی

شفیعی علویجه قاسم. شرایط غرور موجد مسوولیت مدنی در حقوق ایران و انگلیس. پژوهش حقوق عمومی (پژوهش حقوق) (حقوق و سیاست). 1390 [cited 2021September26];13(33):79-98. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=175757IEEE : کپی

شفیعی علویجه، ق.، 1390. شرایط غرور موجد مسوولیت مدنی در حقوق ایران و انگلیس. پژوهش حقوق عمومی (پژوهش حقوق) (حقوق و سیاست), [online] 13(33), pp.79-98. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=175757. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 145 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی