برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1390 , دوره  7 , شماره  1 ; از صفحه 13 تا صفحه 30 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي برهمکنش علف کش و نيتروژن بر عملکرد و اجزاي عملکرد گندم در رقابت با علف هرز ارشته خطايي (.Lepyrodiclis holosteoides Fenzl)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 
به منظور ارزيابي برهمکنش علف کش و نيتروژن بر عملکرد و اجزاي عملکرد گندم در رقابت با علف هرز ارشته خطايي آزمايشي در دو منطقه شهريار و کرج به صورت فاکتوريل در قالب بلوک هاي کامل تصادفي در سه تکرار انجام شد. فاکتور اول زمان مصرف کود نيتروژن در دو سطح 10 روز قبل و 10 روز بعد از مصرف علف کش و فاکتور دوم مقدار نيتروژن در چهار سطح صفر، 30، 60 و 100 درصد مقدار توصيه شده (150 کيلوگرم در هکتار نيتروژن خالص از منبع کود اوره) و فاکتور سوم مقدار علف کش در چهار سطح صفر، 30، 60 و 100 درصد مقدار توصيه شده (40 گرم در هکتار علف کش سولفوسولفورون 75%+ متسولفورون متيل 5% از فرمولاسيون (WG بود. نتايج نشان داد در تيمار مصرف نيتروژن قبل از کاربرد علف کش، با افزايش مقدار مصرف نيتروژن تا 150 کيلوگرم در هکتار و دز علف کش کمتر از 10 گرم در هکتار، تعداد بذر ارشته خطايي در حدود 50 هزار عدد در واحد سطح بود که با افزايش دز علف کش به بيش از اين مقدار، تعداد بذر ارشته خطايي کاهش يافت. در تيمار مصرف نيتروژن بعد از کاربرد علف کش تعداد بذر ارشته خطايي در مقادير کمتر از 10 گرم در هکتار در هر دو منطقه کاهش يافت. افزايش دز علف کش به بيش از 15 گرم بر هکتار همراه با افزايش مقدار مصرف نيتروژن قبل از کاربرد علف کش، باعث کاهش ماده خشک ارشته خطايي از 1200 به کمتر از 300 گرم در متر مربع گرديد. افزايش دز علف کش و مقدار مصرف نيتروژن قبل و بعد از کاربرد علف کش باعث افزايش وزن هزار دانه، تعداد دانه در سنبله و تعداد پنجه گندم در واحد سطح گرديد که در نهايت باعث افزايش عملکرد دانه شد. افزايش نيتروژن بويژه هنگامي که بعد از کاربرد علف کش استفاده گردد باعث تشديد اثر علف کش در کنترل ارشته خطايي شد که دليل آن را مي توان به افزايش کارايي علف کش به واسطه برهمکنش نيتروژن و علف کش دانست. در چنين شرايطي گندم نيز به واسطه بهره گيري از نيتروژن و نور کافي عملکرد دانه بيشتري (6700 کيلوگرم در هکتار) نسبت به شرايط بدون نيتروژن و بدون علف کش (500 کيلوگرم در هکتار) توليد نمود. با توجه به نتايج اين تحقيق مي توان دريافت افزايش مقدار مصرف نيتروژن باعث افزايش کارايي علف کش توتال در کنترل علف هرز ارشته خطايي گرديد به طوري که با افزايش مصرف نيتروژن به ويژه بعد از کاربرد علف کش، کنترل ارشته خطايي در دز کمتري از علف کش محقق شد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

یعقوبی، س.، و قلاوند، ا.، و آقاعلیخانی، م.، و زند، ا. (1390). ارزیابی برهمکنش علف کش و نیتروژن بر عملکرد و اجزای عملکرد گندم در رقابت با علف هرز ارشته خطایی (.Lepyrodiclis holosteoides Fenzl). دانش علف های هرز, 7(1), 13-30. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=175698Vancouver : کپی

یعقوبی سعیدرضا، قلاوند امیر، آقاعلیخانی مجید، زند اسکندر. ارزیابی برهمکنش علف کش و نیتروژن بر عملکرد و اجزای عملکرد گندم در رقابت با علف هرز ارشته خطایی (.Lepyrodiclis holosteoides Fenzl). دانش علف های هرز. 1390 [cited 2022January17];7(1):13-30. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=175698IEEE : کپی

یعقوبی، س.، قلاوند، ا.، آقاعلیخانی، م.، زند، ا.، 1390. ارزیابی برهمکنش علف کش و نیتروژن بر عملکرد و اجزای عملکرد گندم در رقابت با علف هرز ارشته خطایی (.Lepyrodiclis holosteoides Fenzl). دانش علف های هرز, [online] 7(1), pp.13-30. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=175698. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 85 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی