برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

طراحي و کاربرد سيستم اطلاعات مديريت فرش دستباف ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده مدیریت و حسابداری، دانشگاه علامه طباطبایی، تهران، ایران
 
چکیده: 

هنر - صنعت فرش دستباف از نظر ايجاد اشتغال و ارزآوري اهميت زيادي براي کشور دارد. اهميت فرش دستباف در اقتصاد کشور و وجود رقباي خارجي قدرتمند باعث شده است که کسب مزيت رقابتي ملي و حفظ آن در اين هنر - صنعت، جزو اولويت هاي مديران آن قرار گيرد. صاحب نظراني همچون مايکل پورتر و ديگران در مسير به دست آوردن مزيت رقابتي ملي به اهميت فناوري اطلاعات و سيستم هاي اطلاعاتي توجه خاص کرده اند، اما توسعه و به خصوص نگهداري سيستم هاي اطلاعاتي هزينه هاي قابل توجهي را به سازمان ها تحميل مي کند.
تجارب نشان مي دهد انجام مطالعات امکان سنجي صرفه جويي هاي زيادي در فرايند توسعه سيستم ها به خصوص در پروژه هاي گسترده به دنبال مي آورد. از اين رو پژوهش حاضر به منظور امکان سنجي (فني، سازماني و اقتصادي) توسعه سيستم هاي اطلاعاتي مديريت و شناسايي سناريوهاي مناسب توسعه سيستم ها در فرش دستباف ايران صورت گرفته است. جامعه آماري پژوهش شامل تمام سازمان هاي مسوول، شرکت ها، بنگاه هاي فعال در زمينه فرش دستباف در استان هاي تهران و آذربايجان شرقي (در مجموع 153 سازمان و شرکت) مي باشد.
نتايج تحقيق نشان مي دهد که با وجود پايين بودن سواد ديجيتالي بيشتر افراد شاغل در بخش فرش دستباف و کمبود زيرساخت هاي سخت افزاري و نرم افزاري در سازمان هاي دولتي و خصوصي درگير در اين بخش، توسعه سيستم هاي اطلاعاتي مديريت فرش دستباف از نظر فني، سازماني و اقتصادي امکان پذير مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 264
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی