برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1391 , دوره  20 , شماره  2 ; از صفحه 17 تا صفحه 22 .
 
عنوان مقاله: 

اثر اعتياد به ترياک بر روي هورمون هاي تيروئيدي T3 ،T4 و TSH در رت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* آموزشکده دامپزشکی، دانشگاه ایلام
 
چکیده: 

مقدمه: اعتياد به ترياک در ايران به عنوان يک معضل اجتماعي توجه زيادي را به خود معطوف داشته است. علاوه بر اثرات اجتماعي اين ماده مخدر اثرات فيزيولوژيک آن نيز تا حدودي مورد مطالعه قرار گرفته است. از آن جا که هورمون هاي تيروئيدي دخالت مستقيم در متابوليسم دارند، در اين تحقيق اثر اعتياد به ترياک بر روي هورمون هاي T3، T4 و TSH در رت مورد بررسي قرار گرفت.
مواد و روش ها: تعداد 60 عدد رت (30 عدد نر و 30 عدد ماده) با وزن 250 تا 300 گرم به صورت تصادفي به دو گروه نر و ماده معتاد و غير معتاد تقسيم شدند. به گروه معتاد
25 mg/case/day محلول ترياک به صورت گاواژ براي شروع و اين ميزان در هفته اول به 100 mg/case/day رسانده شد و تا روز 60 ادامه پيدا کرد. پس از پايان آزمايش از تمام رت ها خونگيري به عمل آمد و ميزان هورمون هاي T3، T4و TSH در دو گروه معتاد نر و ماده با گروه کنترل غير معتاد نر و ماده مقايسه گرديد.
يافته هاي پژوهش: در رت هاي معتاد نر و ماده ميزان
T4 وTSH به صورت معني داري به ترتيب کاهش(P<0.001)  و افزايش(P<0.001)  يافت. ولي ميزان T3 تغيير معني داري را نشان نداد.(P ³0.05)
بحث و نتيجه گيري: از نتايج اين آزمايش مي توان چنين نتيجه گيري کرد که اعتياد به ترياک در رت مي تواند سبب افزايش هورمون TSH و کاهش T4 شده ولي اثري بر روي T3 ندارد. هم چنين مي توان گفت اعتياد به ترياک کارکرد غده تيروئيد را تحت تاثير خود قرار مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1810
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی