برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1391 , دوره  20 , شماره  1 ; از صفحه 8 تا صفحه 17 .
 
عنوان مقاله: 

تهيه نانوليپوزوم هاي انسولين خوراکي با فرمولاسيوني جديد و بررسي کارايي آن در شرايط in vivo

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم آزمایشگاهی، دانشکدهپیراپزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: مصرف انسولين از طريق دهان بهترين و ساده ترين روش تجويز اين هورمون بوده و خوشايند بيماران استفاده کننده از آن مي باشد. در اين مطالعه، ابتدا نانوليپوزوم هاي انسولين پوشش دار شده با ماده کيتوزان با فرمولاسيوني جديد تهيه شد، سپس کارايي آن در شرايط in vivo مورد بررسي قرار گرفت.
مواد و روش ها: محلول نانوليپوزوم هاي حاوي انسولين با بار سطحي منفي به روش تبخير فاز معکوس با استفاده از موادي نظير ليستين، کلسترول، ستيل دي فسفات و بتا سيکلو دکسترين با فرمولاسيون هاي متفاوت تهيه گرديد و سطح خارجي نانوليپوزوم ها با کيتوزان پوشش داده شد. سپس، ضريب محصورکنندگي نانوليپوزوم هاي تهيه شده پس از تخريب غشاي نانوليپوزوم ها، به روش اسپکتروفتومتري اندازه گيري شد. در نهايت، توانايي نانوليپوزوم هاي تهيه شده حاوي انسولين در کاهش گلوکز خون خرگوش هاي مبتلا به ديابت بعد از تجويز خوراکي آن مورد بررسي قرار گرفت.
يافته هاي پژوهش: نتايج اين تحقيق نشان داد که ضريب محصورشوندگي انسولين در نانوليپوزوم هاي تهيه شده با فرمولاسيون جديد به کار رفته به طور قابل توجه نسبت به ساير فرمولاسيون هاي ديگر بيشتر بوده و معادل
79±0.16 مي باشد. مطالعات in vivo به طور دقيق نمايانگر اين بود که نانوليپوزوم هاي تهيه شده حاوي انسولين مي تواند به شکلي موثر گلوکز خون را در خرگوش هاي ديابتي مورد آزمايش کاهش دهد.
بحث و نتيجه گيري: يافته هاي اين تحقيق به صورت واضح نشان داد که انسولين خوراکي تهيه شده به عنوان يک گزينه جديد از کارايي لازم برخوردار است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قریب، ا.، و فائزی زاده، ز. (1391). تهیه نانولیپوزوم های انسولین خوراکی با فرمولاسیونی جدید و بررسی کارایی آن در شرایط in vivo. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی ایلام, 20(1), 8-17. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=175295Vancouver : کپی

قریب امیر، فائزی زاده زهره. تهیه نانولیپوزوم های انسولین خوراکی با فرمولاسیونی جدید و بررسی کارایی آن در شرایط in vivo. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی ایلام. 1391 [cited 2021June20];20(1):8-17. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=175295IEEE : کپی

قریب، ا.، فائزی زاده، ز.، 1391. تهیه نانولیپوزوم های انسولین خوراکی با فرمولاسیونی جدید و بررسی کارایی آن در شرایط in vivo. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی ایلام, [online] 20(1), pp.8-17. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=175295. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 59 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی