برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

زمان روايي در رمان پيکر فرهاد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه سمنان
 
چکیده: 

يکي از عوامل مهم در نحوه شکل گيري ساختار داستاني، ترتيب رخدادهاي آن داستان است که ذيل عنوان عنصر زمان بررسي مي شود. رمان پيکر فرهاد اثر عباس معروفي نيز اثري است که زمان حقيقي و ذهني را مبناي اصلي روايت خود قرار مي دهد. نويسنده در روساخت رمان، داستاني واحد را با سه زمان متفاوت بيان مي کند، اما سير خطي روايت را درهم مي شکند، به گونه اي که اغلب، روابط و نظم زماني رويدادها مبهم مي ماند و به اين ترتيب، زمان ارزش کمي خود را از دست داده، به تدريج از روايت محو مي شود.
در اين مقاله سعي شده ترتيب رويدادها و زمان روايي در اين رمان بررسي شود و اينکه نويسنده چگونه با به کارگيري مشخصه هايي از جريان سيال، ساختار ذهن و آشفتگي شخصيت زن قصه را روايت کرده است، ويژگي هايي مانند اغتشاش زماني و مکاني، تداعي آزاد، حذف نويسنده از متن و در نظر گرفتن نقشي براي خواننده در روايت به دليل نمايش مستقيم ذهنياتي مشوش و خاطرات سيال بدون سانسور - که همان لايه هاي پيش گفتار ذهني است - و بهره گيري از تک گويي دروني و حديث نفس در بخش هايي از داستان، شعرگونگي، ابهام ذهني و دشواري يافتن معنايي قطعي براي رمان که نويسنده براي ايجاد شگرد روايي خاص به کار گرفته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اکبری بیرق، ح.، و قربانیان، م. (1391). زمان روایی در رمان پیکر فرهاد. نقد ادبی, 5(18), 7-24. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=175005Vancouver : کپی

اکبری بیرق حسن، قربانیان مریم. زمان روایی در رمان پیکر فرهاد. نقد ادبی. 1391 [cited 2021October17];5(18):7-24. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=175005IEEE : کپی

اکبری بیرق، ح.، قربانیان، م.، 1391. زمان روایی در رمان پیکر فرهاد. نقد ادبی, [online] 5(18), pp.7-24. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=175005. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 174 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی