برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1389 , دوره  12 , شماره  28 ; از صفحه 1 تا صفحه 30 .
 
عنوان مقاله: 

جبران خسارات ناشي از صدمات بدني در حقوق مسؤوليت مدني ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده حقوق و علوم سیاسی، دانشگاه علامه طباطبائی
 
چکیده: 

قواعد حقوقي ناظر بر خسارات ناشي از صدمات جاني، اصلي ترين بخش حقوق مسؤوليت مدني را تشكيل مي دهد. از زمان تصويب قانون مجازات اسلامي و حكومت قواعد فقهي در اين بخش حقوق ايران، سؤالها و ابهامات بسياري در مورد حكم طيف وسيعي از خسارات ناشي از صدمات جاني و مشخصا خسارات معنوي و خسارات مالي راجع به هزينه درمان و ازكارافتادگي مطرح گرديد كه به رغم گذشت ربع قرن هنوز پا برجاست و حكم آنها براي جامعه حقوقي و حتي دادگاهها روشن نيست. اين در حالي است كه با كمال تاسف، كشور ما جزو كشورهايي است كه بالاترين تعداد قربانيان حوادث و خسارات جاني را داشته و دعاوي راجع به آن رايج ترين دعاوي نزد دادگاههاست. ريشه اين ابهام، اصرار فقها بر پرداخت صرفا ديه و عدم قابليت جبران ديگر خسارات و مشخصا هزينه درمان و از كارافتادگي، از يك طرف، و مقاومت حقوقدانان و دادگاهها به علت ناعادلانه بودن اين حكم و تفاسير ديگري از احكام فقهي بوده كه مورد قبول فقها قرار نگرفته است.
در اين مقاله سعي شده با شناخت منطق فقهي و منطق تحول جبران خسارت جاني از صرف ديه تا جبران خسارات جاني، به تفكيك خسارات معنوي و مادي در حقوق جديد دنيا، بازخواني جديدي از مباحث فقهي و حقوقي صورت گيرد و راه حلي مناسب با منطق فقهي و مباني عدالت براي حل اين گره گشوده نشده حقوق ايران ارائه گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

بابایی، ا. (1389). جبران خسارات ناشی از صدمات بدنی در حقوق مسؤولیت مدنی ایران. حقوق و سیاست, 12(28), 1-30. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174744Vancouver : کپی

بابایی ایرج. جبران خسارات ناشی از صدمات بدنی در حقوق مسؤولیت مدنی ایران. حقوق و سیاست. 1389 [cited 2021April13];12(28):1-30. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174744IEEE : کپی

بابایی، ا.، 1389. جبران خسارات ناشی از صدمات بدنی در حقوق مسؤولیت مدنی ایران. حقوق و سیاست, [online] 12(28), pp.1-30. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174744>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 496 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی