3 SID.ir | بررسي ميزان UPF پارچه‌ هاي حلقوي ريب 100% پنبه ‌اي فرآوري شده با نانوذرات نقره
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان UPF پارچه‌ هاي حلقوي ريب 100% پنبه ‌اي فرآوري شده با نانوذرات نقره

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیک، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد یزد
 
چکیده: 

سابقه و هدف: اخيرا از فن ‌آوري نانو با پوشش ‌دادن نانوذراتي مانند اکسيدتيتانيوم و اکسيدروي بر روي پارچه در توليد پارچه‌ هايي با UPF بالا سود مي ‌برند. تاکنون از نانوذرات نقره در پارچه‌ ها به عنوان عامل ضدباکتري استفاده گرديده ‌است. اگر بتوان شرايطي را پيدا کرد که نانوذرات نقره در عين حال که به صورت عامل ضدباکتري عمل مي ‌کند، بتواند ميزان UPF پارچه ‌ها را بالا ببرد، مزيت بيشتري در استفاده از نانوذرات در پارچه به دست مي ‌آيد. در اين مطالعه، ميزان UPF پارچه ‌هاي حلقوي ريب %100 پنبه‌ اي که با روش غوطه ‌وري (dipping) در شرايط مختلف، نانوذرات نقره به آنها اضافه شده ‌است، اندازه ‌گيري مي ‌شوند.
روش بررسي: نمونه ‌ها پارچه‌ هاي حلقوي ريب
%100 پنبه‌ اي بودند که با روش غوطه ‌وري در شرايط مختلف دما٬ غلظت٬ زمان٬ نانوذرات نقره به آنها اضافه و کد‌بندي گرديد. ميزان UPF نمونه‌ ها به وسيله راديومتر با آشکارسازهاي UVA و UVB در حالت افقي اندازه‌ گيري شد. اين اندازه‌ گيري‌ ده بار تکرار گرديد و ميانگين و انحراف استاندارد مربوط به آنها به دست ‌آمد.
يافته ‌ها: بيشترين ميزان
UPF در مقابل پرتوهاي UVA براي پارچه فرآوري ‌شده با نانوذره ‌نقره با پخت نوع C و غلظت 50 ppm و بيشترين ميزان UPF در مقابل پرتوهاي UVB براي پارچه فرآوري‌ شده با نانوذره نقره با پخت نوع D و غلظت 150 ppm به دست آمد.
نتيجه ‌گيري: وجود نانوذرات نقره بر روي پارچه مانند سپري در مقابل اشعه
UV مي ‌باشد. همچنين وجود نانوذرات نقره باعث افزايش ميزان جذب در مقابل اشعه UV مي ‌شود. اين نتايج مي ‌تواند با استفاده از تئوري پيوند‌ جامد تشريح گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 156
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی