برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  2 , شماره  6 ; از صفحه 96 تا صفحه 118 .
 
عنوان مقاله: 

مشترکات شکسپير و حافظ در مقوله «عشق»

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

اين نوشتار مي کوشد تا با مقايسه تطبيقي مقوله «عشق» در انديشه دو شاعر نام آشناي جهان، شکسپير و حافظ، شواهدي به دست دهد تا نشان از اشتراک انديشه هاي آن دو در اين باب باشد. بي آنکه بخواهيم آبشخورهايي مشترک براي آن دو بتراشيم و يا در صدد اثبات تاثيرپذيري يکي از ديگري باشيم، کوشيده ايم نگاه يک سان و زاويه ديد همسان آن دو را به عشق و مفاهيم پيرامون آن بررسي کنيم.
گويي شکسپير و حافظ، وراي تفاوت زبان و طبيعت، انديشه هايي واحد و انگاره هايي يگانه را به تصوير کشيده اند. آنان زبان مشترک بشريت اند؛ خمير مايه آثارشان عشق است و مفهوم عشق چونان ريشه اي ترين و بنيادي ترين خواهش انسان، در دلسروده هاي آن ها نمود يافته است که به فراخور مقال، نمونه هايي از اين باورهاي مشترک، به شيوه تطبيق، به دست داده مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خدیور، ه.، و عربی، ف. (1390). مشترکات شکسپیر و حافظ در مقوله «عشق». عرفانیات در ادب فارسی (ادب و عرفان (ادبستان), 2(6), 96-118. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174537Vancouver : کپی

خدیور هادی، عربی فرشاد. مشترکات شکسپیر و حافظ در مقوله «عشق». عرفانیات در ادب فارسی (ادب و عرفان (ادبستان). 1390 [cited 2021November30];2(6):96-118. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174537IEEE : کپی

خدیور، ه.، عربی، ف.، 1390. مشترکات شکسپیر و حافظ در مقوله «عشق». عرفانیات در ادب فارسی (ادب و عرفان (ادبستان), [online] 2(6), pp.96-118. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174537. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 329 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی