برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1390 , دوره  2 , شماره  8 ; از صفحه 62 تا صفحه 80 .
 
عنوان مقاله: 

«سفينه تبريز» گنجينه ارزشمند علم و ادب

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد همدان
 
چکیده: 

نسخ خطي گنجينه اي از ميراث فرهنگي و ملي به شمار مي آيند که در اعتلاي فرهنگ و تمدن يک ملت نقش عمده و موثر دارند.
«سفينه تبريز» از ابوالمجد محمد بن مسعود تبريزي يکي از اين گنجينه هاي ملي است که در سال هاي اخير در کشور ترکيه کشف و به ايران آورده شده است. اين مجموعه بي نظير شامل دويست و نه رساله دست نويس کوتاه و بلند به زبان فارسي و عربي است از گزيده متون و موضوعات مختلف علمي در زمينه ادبيات، عرفان، فلسفه، تاريخ، جغرافيا، رياضيات، نجوم، موسيقي و ... که در اوايل قرن هشتم هجري تاليف شده و در مواردي نيز اطلاعاتي تازه و بديع ارائه مي کند.
نگارنده در اين مقاله مي کوشد تا شخصيت علمي و معنوي گردآورنده اين رساله ها که در محيط مناسب و عصر طلايي تمدن و دانش قرن هفتم و هشتم هجري در آذربايجان پرورش يافته و ارزش کار او را در حفظ آثار علمي و ادبي بنماياند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جمالی، ش. (1390). «سفینه تبریز» گنجینه ارزشمند علم و ادب. عرفانیات در ادب فارسی (ادب و عرفان (ادبستان), 2(8), 62-80. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174500Vancouver : کپی

جمالی شهروز. «سفینه تبریز» گنجینه ارزشمند علم و ادب. عرفانیات در ادب فارسی (ادب و عرفان (ادبستان). 1390 [cited 2021December01];2(8):62-80. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174500IEEE : کپی

جمالی، ش.، 1390. «سفینه تبریز» گنجینه ارزشمند علم و ادب. عرفانیات در ادب فارسی (ادب و عرفان (ادبستان), [online] 2(8), pp.62-80. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174500. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 176 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی