برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1390 , دوره  14 , شماره  54 ; از صفحه 7 تا صفحه 58 .
 
عنوان مقاله: 

عنوان فارسي: قلمرو مصلحت و عدالت در تزاحم احکام و حقوق زنان (عنوان عربي: تشخيص مصلحةالنظام و العدالة في التزاحم بين الاحکام و حقوق المرأة)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

چکيده فارسي:
تنافي هاي فقهي و حقوقي که در وضع، کشف و اجراي احکام و حقوق فردي و اجتماعي انسان
ها (و از آن جمله حقوق زنان) بروز مي کند از يک سنخ نيستند. گونه شناسي اين تنافي ها سه نوع تنافي را نشان مي دهد. اينکه هر يک از تنافي ها چه تفاوتي با ديگري دارد و سازوکار برون رفت از هر يک از آنها چيست پرسش مهمي است که اين مقاله با تاکيد بر يکي از اين سه نوع تنافي (تزاحم امتثالي) به آن پرداخته و گسترده انگاري قلمرو قانون اهم و مهم را - که مبتني بر مصالح احکام است - به چالش کشيده و در بخشي از تزاحم ها به جاي قانون اهم و مهم سازوکار ديگري را براي برون رفت از تنافي ارائه کرده است. جايگاه شناسي قانون عدل و انصاف در تزاحم حقوق نيز مساله ديگري است که در اين مقاله به آن پرداخته شده است.

چکيده عربي:
إن التعارض بين الفقه والحقوق و الذي يبرز في وضع وکشف وتطبيق الاحکام و الحقوق الفردية و الاجتماعية (و من جملتها حقوق المرة) ليس من سنخ واحد. فهناک ثلاثة انواع من حالات التعارض. تتناول هذه المقالة – و بالتأکيد علي واحد من هذه الأنواع الثلاثة (التزاحم الإمتثالي) - بيان کيفية وآلية الخروج من کل نوع منها؟ کما تبين حدود و إطار قانون الاهم و المهم. وکذلک تطرقت المقالة إلي بيان مکانة قانون العدل و الانصاف في تزاحم الحقوق.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جزایری، س.، و عشایری منفرد، م. (1390). عنوان فارسی: قلمرو مصلحت و عدالت در تزاحم احکام و حقوق زنان (عنوان عربی: تشخیص مصلحةالنظام و العدالة فی التزاحم بین الاحکام و حقوق المرأة). مطالعات راهبردی زنان (کتاب زنان), 14(54), 7-58. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174490Vancouver : کپی

جزایری سیدحمید، عشایری منفرد محمد. عنوان فارسی: قلمرو مصلحت و عدالت در تزاحم احکام و حقوق زنان (عنوان عربی: تشخیص مصلحةالنظام و العدالة فی التزاحم بین الاحکام و حقوق المرأة). مطالعات راهبردی زنان (کتاب زنان). 1390 [cited 2021November28];14(54):7-58. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174490IEEE : کپی

جزایری، س.، عشایری منفرد، م.، 1390. عنوان فارسی: قلمرو مصلحت و عدالت در تزاحم احکام و حقوق زنان (عنوان عربی: تشخیص مصلحةالنظام و العدالة فی التزاحم بین الاحکام و حقوق المرأة). مطالعات راهبردی زنان (کتاب زنان), [online] 14(54), pp.7-58. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174490. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 102 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی