برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1390 , دوره  3 , شماره  9 ; از صفحه 41 تا صفحه 56 .
 
عنوان مقاله: 

عشق از منظر مولانا و ملاصدرا (با تکيه بر مثنوي معنوي و اسفار اربعه)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

يكي از مهم ترين موضوعاتي كه همه عرفا و فيلسوفان اشراقي بدان نظر داشته اند و درباره اش سخن گفته اند، «عشق» است. آنان عشق را جان و اساس عالم مي دانند كه به واسطه آن، همه موجودات از ادني تا اعلي، در جنبش اند و به سوي سرمنشاء عشق، يعني ذات حق تعالي، در حركت.
مولانا جلال الدين بلخي و ملاصدراي شيرازي، دو تن از آن عرفا و فيلسوفان اشراقي هستند كه در آثار و نوشته هايشان عشق، نقشي محوري و اصلي دارد و نزديكي ديدگاه هايشان را در اين باره به روشني و آشكارگي مي توان در مثنوي شريف و كتاب اسفار اربعه ديد. «ارزش عشق»، «سريان عشق در كائنات»، «توجه به عشق مجازي»، «پاكدامني و عفت در عشق» و ... از جمله موضوعاتي هستند كه مولانا و ملاصدرا، در آن ها هم راي و هم نظرند و تنها تفاوت ديدگاه آن دو، در اين است كه آيا عشق مجازي به جسم معشوق تعلق دارد يا به روح او.
در اين مقاله، برآنيم، تا پس از ذكر مقدمه اي در باب عشق، تشابه و تفاوت ديدگاه مولانا و ملاصدرا را به فراخي باز نماييم و بررسيم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

اتونی، ب.، و اتونی، ب. (1390). عشق از منظر مولانا و ملاصدرا (با تکیه بر مثنوی معنوی و اسفار اربعه). عرفانیات در ادب فارسی (ادب و عرفان (ادبستان), 3(9), 41-56. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174450Vancouver : کپی

اتونی بهزاد، اتونی بهناز. عشق از منظر مولانا و ملاصدرا (با تکیه بر مثنوی معنوی و اسفار اربعه). عرفانیات در ادب فارسی (ادب و عرفان (ادبستان). 1390 [cited 2021April18];3(9):41-56. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174450IEEE : کپی

اتونی، ب.، اتونی، ب.، 1390. عشق از منظر مولانا و ملاصدرا (با تکیه بر مثنوی معنوی و اسفار اربعه). عرفانیات در ادب فارسی (ادب و عرفان (ادبستان), [online] 3(9), pp.41-56. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174450>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 586 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی