برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1391 , دوره  9 , شماره  22 ; از صفحه 23 تا صفحه 34 .
 
عنوان مقاله: 

علل تاثير معماري بناهاي دولتي و عمومي بر معماري بناهاي خصوصي در دوره پهلوي دوم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه معماری، دانشکده هنر و معماری، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
 
چکیده: 

ابنيه خصوصي يکي از اقسام بناها را در تمامي دوره هاي تاريخي ايران از جمله عصر پهلوي دوم تشکيل مي دهد که در جايگاه خويش حائز اهميت است. معماري بخش خصوصي در اين دوره که قسمي از آثار و معماري خصوصي امروز را نيز شامل ميشود تحت تاثير عوامل متعددي شکل گرفته است که يکي از آنها، معماري ساختمان هاي دولتي و عمومي (به همراه عوامل ديگر) است. گرچه الگوبرداري از ابنيه دولتي و عمومي، پيشرفت ها و امکانات تازه اي در معماري و در مواردي هم خواني با اقليم را در پي داشته لکن از آنجا که موجب رواج معماري غيرخودي و داراي هماهنگي اندک با اقليم شده و تا به امروز نيز ادامه يافته است، ريشه يابي اين تاثيرپذيري اهميت پيدا ميکند. لذا هدف اين تحقيق، دستيابي به علل و ميزان نقش علل در تاثير معماري برخي از ابنيه دولتي و عمومي بر معماري بعضي از بناهاي خصوصي و شناخت و بررسي آنهاست. بررسي هاي انجام شده و نتايج بدست آمده نشانگر آن است که چهار عامل اصلي شامل خصوصيات بناهاي دولتي و عمومي، ويژگي ها و شرايط بخش خصوصي، عوامل واسطه اي، و عوامل جانبي و زمينه اي در حد تقريبا متوسط سبب تاثير شده اند. عامل جانبي بيشترين دخالت و عامل بخش خصوصي کمترين نقش را داشته است. يعني اثرگذاري به ويژه به سبب فراهم آمدن امکانات و شرايط مانند «عوامل سوق دهنده جامعه به سمت فرهنگ جديد و ...»، «اشاعه ديدگاه هاي فرهنگي نو و ...» و «منابع تامين کننده درآمد کشور و تعيين کننده ميزان آن و ...» بوده است. همچنين بررسي شاخص ها نشان ميدهد برخي از آنها با بيشترين نقش در عامل مربوط به خويش عبارت است از: تازگي بنا، خواست قشر مرفه براي الگوبرداري، بعضي از بناهاي خصوصي اثر پذيرفته ...، ترويج ديدگاه هاي فرهنگي جديد...، تبليغ زياد مصالح و ...، داشتن تحصيلات عاليه و ... .
عوامل تاثيرگذار ديگر در عصر پهلوي دوم بر معماري اماکن خصوصي متاثر از بناهاي دولتي و عمومي عبارت است از: وابستگي تام سازمان اقتصادي و سياسي کشور، گرايش افراطي به غرب، اشاعه ديدگاه هاي فرهنگي جديد، تمرکز فعاليتها در شهرهاي بزرگ به ويژه تهران و مهاجرت به اين شهرها، ابنيه خصوصي، افراد غيرمتخصص، و پژوهش ها در حيطه معماري.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

زرکش، ا. (1391). علل تاثیر معماری بناهای دولتی و عمومی بر معماری بناهای خصوصی در دوره پهلوی دوم. باغ نظر, 9(22), 23-34. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174332Vancouver : کپی

زرکش افسانه. علل تاثیر معماری بناهای دولتی و عمومی بر معماری بناهای خصوصی در دوره پهلوی دوم. باغ نظر. 1391 [cited 2021April12];9(22):23-34. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174332IEEE : کپی

زرکش، ا.، 1391. علل تاثیر معماری بناهای دولتی و عمومی بر معماری بناهای خصوصی در دوره پهلوی دوم. باغ نظر, [online] 9(22), pp.23-34. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174332>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 261 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی