برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شيوع استفاده از لنزهاي تماسي و ميزان آگاهي مربوط به آن ها در دانش آموزان دبيرستان هاي دخترانه تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هدف: تعيين شيوع استفاده از انواع لنزهاي تماسي و ميزان آگاهي عمومي مربوط به آن ها در دانش آموزان دبيرستان هاي دخترانه تهران و تعيين ميزان آگاهي اختصاصي استفاده كنندگان از لنزهاي تماسي در اين جمعيت.
روش پژوهش: مطالعه به صورت توصيفي، مقطعي در سال 1379 بر روي 1664 دانش آموز دختر از 22 دبيرستان تصادفي و چندمرحله اي از بين دبيرستان هاي دولتي و غيرانتفاعي مناطق نوزده گانه تهران انتخاب شده بودند، از طريق پركردن پرسش نامه در مورد استفاده از لنز تماسي، بين شروع استفاده، علت استفاده، نوع لنز مصرفي، منبع تهيه لنز، نحوه استفاده از لنز و نحوه مراقبت بهداشتي از لنز و ظرف لنز انجام شد. استفاده كنندگان از لنز، بسته به علت استفاده به دو گروه زيبايي (صرفا به منظور زيبايي) و درماني- زيبايي (شامل عيوب انكساري با ساير علل درماني با يا بدون هدف زيبايي) تقسيم شدند.
يافته ها: شيوع استفاده از انواع لنزهاي تماسي 16.5 درصد بود كه حدود 81.8 درصد مصرف كنندگان، صرفاً به منظور زيبايي و 18.2 درصد به علل درماني - زيبايي از لنز تماسي استفاده مي كردند. شيوع استفاده از لنز تماسي در 36 درصد موارد، پيش از 14 سالگي بود و در 50 درصد موارد، حداقل يك بار از لنز فرد ديگر استفاده شده بود. ميزان آگاهي عمومي دانش آموزان در زمينه لنزهاي تماسي، در بيش تر موارد، ضعيف يا ناچيز بود و ميزان آگاهي با عوارض جدي لنز تماسي نيز در كل، در 42.9 درصد افراد خوب بود. مصرف كنندگان لنز از نظر ميزان اين آگاهي ها با غيرمصرف كنندگان لنز، تفاوت قابل توجهي نداشتند. تهيه لنز در گروه درماني- زيبايي در 90 درصد موارد از طريق پزشك و 2 درصد موارد از طريق بوتيكي ها بود ولي در گروه زيبايي در 9.8 درصد از طريق پزشك و در 32 درصد موارد از طريق بوتيكي ها بود. شايع ترين نوع لنز مصرفي، لنز تماسي نرم (98 درصد) و براساس رنگ، لنز رنگي (84.3 درصد) بود. نحوه استفاده از لنز در 73.1 درصد موارد نامناسب يا بد بود ولي استفاده مناسب در گروه درماني- زيبايي (42 درصد) بهتر از گروه زيبايي (23.6 درصد) بود. نحوه مراقبت پزشكي، در 30.9 درصد مصرف كنندگان (68 درصد در گروه درماني- زيبايي و 22.7 درصد در گروه زيبايي) مناسب بود. نحوه مراقبت بهداشتي از لنز در 53.8 درصد موارد (62 درصد در گروه درماني- زيبايي و 52 درصد در گروه زيبايي) مناسب بود نحوه مراقبت بهداشتي از ظرف لنز نيز در 16.4 درصد موارد (24 درصد در گروه درماني- زيبايي و 4.7 درصد در گروه زيبايي) مناسب بود. ميزان مراقبت بهداشتي از ظرف لنز در 16.4 درصد موارد (24 درصد در گروه درماني - زيبايي و 4.7 درصد در گروه زيبايي) مناسب بود. ميزان آگاهي اختصاصي مصرف كنندگان لنز در 46.6 درصد موارد (58 درصد در گروه درماني- زيبايي و 44 درصد در گروه زيبايي) مناسب بود.
نتيجه گيري: شيوع استفاده از لنزهاي تماسي در دانش آموزان دبيرستان هاي دخترانه تهران قابل توجه است و عمدتا به منظور زيبايي استفاده مي شود. اكثر استفاده كنندگان ، آگاهي لازم جهت چگونگي استفاده از لنز و نحوه تهيه و مراقبت بهداشتي آن را ندارند كه بيانگر نياز به برنامه ريزي صحيح آموزشي در اين زمينه است.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جعفری نسب، م.، و جوادی، ع.، و رضایی، ا.، و جعفری، ک.، و ربانی خواه، ز. (1383). شیوع استفاده از لنزهای تماسی و میزان آگاهی مربوط به آن ها در دانش آموزان دبیرستان های دخترانه تهران. بینا, 10(1 (پی در پی 37)), 3-14. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=17429Vancouver : کپی

جعفری نسب محمدرضا، جوادی علی محمد، رضایی امیر، جعفری کتایون، ربانی خواه زهرا. شیوع استفاده از لنزهای تماسی و میزان آگاهی مربوط به آن ها در دانش آموزان دبیرستان های دخترانه تهران. بینا. 1383 [cited 2021July26];10(1 (پی در پی 37)):3-14. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=17429IEEE : کپی

جعفری نسب، م.، جوادی، ع.، رضایی، ا.، جعفری، ک.، ربانی خواه، ز.، 1383. شیوع استفاده از لنزهای تماسی و میزان آگاهی مربوط به آن ها در دانش آموزان دبیرستان های دخترانه تهران. بینا, [online] 10(1 (پی در پی 37)), pp.3-14. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=17429. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 73 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی