برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1390 , دوره  45 , شماره  58 ; از صفحه 123 تا صفحه 142 .
 
عنوان مقاله: 

درآمدي بر روش مهندسي معکوس در نسخه ‌شناسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده کتابداری و اطلاع رسانی، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

هدف: آنچه از نسخه ‌هاي خطي ادامه حيات يافته،‏ از سرنوشتي يکسان برخوردار نبوده است. هر چند آن تعداد از نسخه ‌ها که اطلاعات دقيقي در معرفي خود به همراه دارند،‏ کم نيستند،‏ با اين حال،‏ رقم قابل توجهي از آنها،‏ در هاله از ابهام به سربرده و آگاهي لازم آنها را همراهي نمي ‌کند؛ آثاري هم به نام ديگران شهرت يافته و هويت پديد آورنده اصلي،‏ پنهان است؛ نسخه ‌هايي هم در اثر عوامل طبيعي و غير طبيعي دچار آسيب ديدگي جزئي و کلي و يا تباهي شده که تعداد آنها فرآوان است.
روش: اين نوشتار در کشف هويت و يا محک زدن به داده ‏هاي گزارش شده از نسخه‌ ها،‏ کاربست روشي را هدف قرار داده که طي سالهاي اخير در رشته ‏هاي فني و مهندسي،‏ زير عنوان «مهندسي معکوس» از آن ياد مي ‌شود. با اين روش در مواردي مي ‌توان با «اعتماد صرف بر فن و تکنولوژي» و در شرايطي مي ‌تواند «با قرار گرفتن فن و تکنولوژي در کنار ديگر تخصص ‌ها و داده ‌ها»،‏ احتياط علمي در شناخت و معرفي نسخه را فزوني داد،‏ و اگر دست جعل و يا تزويري در نسخه وارد شده،‏ با اطمينان بالايي از جزئيات آن سخن گفت،‏ و اگر نسخه ‏اي نيازمند مرمت است،‏ اجراي آن را با دقت لازم،‏ امکان سنجي کرد.
يافته ‏ها: ‏نظر به بين رشته ‌اي بودن ادعاي اين نوشتار و تازه بودن زاويه نگاه،‏ ارائه منابع،‏ ذيل عنوان آمده مقدور نبوده است،‏ با اين حال تلاش شده،‏ نوشتار با استفاده از منابع کتابخانه اي در دو دانش مستقل «کتابداري» و «فني - مهندسي» مستند شود. با آنچه آمده است،‏ مرزهاي کار فهرست نگار،‏ محقق و نقاد،‏ به هم آميخته است و بيانگر ارتباط مستقيمي است که مي ‌توان بين مهندسي معکوس و نسخه شناسي يافت شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

وصفی، م. (1390). درآمدی بر روش مهندسی معکوس در نسخه ‌شناسی. تحقیقات کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاهی (کتابداری), 45(58), 123-142. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174281Vancouver : کپی

وصفی محمدرضا. درآمدی بر روش مهندسی معکوس در نسخه ‌شناسی. تحقیقات کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاهی (کتابداری). 1390 [cited 2021October21];45(58):123-142. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174281IEEE : کپی

وصفی، م.، 1390. درآمدی بر روش مهندسی معکوس در نسخه ‌شناسی. تحقیقات کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاهی (کتابداری), [online] 45(58), pp.123-142. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=174281. 

 
بازدید یکساله 134 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی