برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  3 , شماره  9 ; از صفحه 41 تا صفحه 46 .
 
عنوان مقاله: 

الگوي مصرف سيگار و عوامل موثر بر گرايش به آن در دانش‌آموزان دبيرستاني شهر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: مصرف سيگار به عنوان اولين علت قابل پيشگيري از مرگ و مير در دنيا مي‌باشد. تعداد نخ سيگار مصرفي روزانه و سال‌هاي مصرف به عنوان خطر اساسي در بروز بيماري‌ها و مرگ و مير وابسته به سيگار هستند. از آنجايي كه به نظر مي‌رسد سن شروع مصرف سيگار در جامعه ما پايين آمده است لزوم دانستن علل و عوامل گرايش به مصرف سيگار در اين رده سني قابل اهميت مي‌باشد.
مواد و روش ها به اين منظور مطالعه فوق بر اساس پرسشنامه‌هاي سازمان بهداشت جهاني و طرح جهاني دخانيات جوانان (GYTS) طراحي و از 1119 دانش‌آموز دبيرستاني كه به طور تصادفي در مناطق آموزش و پرورش شهر تهران انتخاب شده‌اند، در خلال سال‌هاي 1381 و 1382 پرسشگري انجام شد.
يافته ها: بر اساس نتايج اين طرح 2/28% دانش‌آموزان(25.25% دختران و 30.8% پسران) به صورت گهگاهي و 3.4% آنها (1.5% دختران و 6.06% پسران) به صورت روزانه مصرف سيگار داشته‌اند. 67.7% دانش‌آموزان سيگاري قبل از 15 سالگي و 88.7% آنها قبل از 17 سالگي شروع به مصرف سيگار كرده‌اند. مهمترين علت مصرف سيگار در دانش‌آموزان، كنجكاوي (55.3%) و تفنن (19.3%) بوده است. همچنين وجود فرد سيگاري در خانواده از عوامل مؤثر در شروع مصرف سيگار در دانش‌آموزان مي‌باشد كه از نظر آماري معني‌دار (p =0.000)بوده است.
نتيجه گيري و پيشنهادات: نتايج اين طرح نشان مي‌دهد كه براي پيشگيري از شروع مصرف سيگار، آموزش‌هاي لازم با استفاده از روش‌هاي مطلوب در مقطع تحصيلي قبل از دبيرستان و عدم مصرف سيگار در اعضاي خانواده بسيار ضروري مي‌باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 288
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی