برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1391 , دوره  46 , شماره  59 ; از صفحه 105 تا صفحه 128 .
 
عنوان مقاله: 

نخستين گفتمان مناظره اي بين ايران- اسلام و مسيحيت در دستنوشت هاي فارسي (پايان قرن شانزدهم و آغاز قرن هفدهم ميلادي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده کتابداری و اطلاع رسانی، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

هدف: اين نوشتار معرفي نخستين اثر نوشتاري با رويکرد گفتمان مناظره اي، در تاريخ دست نوشت هاي فارسي، بين دو حوزه عقيدتي اسلام و مسيحيت را معرفي مي کنيد.
روش: روش اين تحقيق تاريخي است و اين پرسش ها بررسي شده است؛ رويداد در کجا، چه زماني، با چه کساني، با چه باور و پيش زمينه عقلي و با چه انعکاسي در متن روي داده است.
يافته ها: نخستين دستنوشت فارسي پس از اسلام که اين گونه را بين دو آيين اسلام و مسيحيت نمايندگي مي کند و سالياني دراز، جرياني از جدال فکري را در دنياي فارسي زبان ايجاد کرد، دستنوشت «آيينه حق نما» است. بررسي اين متن نشان از چالشي دارد که خرد مسيحيت در آن روزگار براي نخستين بار با آن روبرو شد. اين چالش در زمان خود ساختار و سازوکارهاي زباني- گفتماني پيچيده اي داشت و با چالش هايي که مسيحيت پيش از آن در سرزمين هاي عربي تجربه کرده بود، تفاوت مي کرد. مبلغان مسيحي در اينجا و هنگام روبرو شدن با تمدن ايراني- اسلامي با چالشي برگرفته از خرد حکمي ايراني- اسلامي روبرو شدند. چالشي که برون متني بود و رنگ فلسفي داشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

وصفی، م. (1391). نخستین گفتمان مناظره ای بین ایران- اسلام و مسیحیت در دستنوشت های فارسی (پایان قرن شانزدهم و آغاز قرن هفدهم میلادی). تحقیقات کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاهی (کتابداری), 46(59), 105-128. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=173810Vancouver : کپی

وصفی محمدرضا. نخستین گفتمان مناظره ای بین ایران- اسلام و مسیحیت در دستنوشت های فارسی (پایان قرن شانزدهم و آغاز قرن هفدهم میلادی). تحقیقات کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاهی (کتابداری). 1391 [cited 2021May15];46(59):105-128. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=173810IEEE : کپی

وصفی، م.، 1391. نخستین گفتمان مناظره ای بین ایران- اسلام و مسیحیت در دستنوشت های فارسی (پایان قرن شانزدهم و آغاز قرن هفدهم میلادی). تحقیقات کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاهی (کتابداری), [online] 46(59), pp.105-128. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=173810. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 49 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی