برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1391 , دوره  10 , شماره  34 ; از صفحه 25 تا صفحه 45 .
 
عنوان مقاله: 

تحليل ژئوپليتيکي جايگاه جغرافياي فرهنگي در روابط جمهوري اسلامي ايران و ايالات متحده آمريکا از منظر سازه انگاري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران
 
چکیده: 

نگاه ترکيبي و چند بعدي با در نظر گرفتن تمام جنبه هاي يک موضوع از خصيصه هاي علم جغرافيا است. ژئوپليتيک نيز به عنوان شاخه اي از جغرافيا مي بايستي نگاهي ترکيبي و فراگير داشته باشد و از تک روي در روش ها و رهيافت هاي تک بعدي پرهيز نمايد.
در اين مقاله سعي شده تا با تاکيد بر اين ويژگي و با بهره گيري از رويکرد سازه انگاري که نگاهي ترکيبي و متعادل دارد به بررسي روابط جمهوري اسلامي ايران و ايالات متحده آمريکا پرداخته شود. در اين راستا موضوع جغرافياي فرهنگي به عنوان شاخص اصلي مورد نظر بررسي شده است. اين پژوهش سعي کرده تا با پيوندي منطقي بين ژئوپليتيک و رويکرد سازه انگاري به تحليل جايگاه جغرافياي فرهنگي در روابط بين دو کشور مذکور به پردازد. سوال اساسي اين مقاله بدين صورت است که: از ديدگاه سازه انگاري، جغرافياي فرهنگي چگونه سبب تضاد در ساختار ژئوپليتيکي حاکم بر روابط جمهوري اسلامي ايران و ايالات متحده شده است؟ لازم به ذکر است اين مقاله به شيوه اي توصيفي - تحليلي نگاشته شده است.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کامران، ح.، و افضلی، ر.، و تاجدوزیان، ح. (1391). تحلیل ژئوپلیتیکی جایگاه جغرافیای فرهنگی در روابط جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا از منظر سازه انگاری. جغرافیا, 10(34), 25-45. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=173305Vancouver : کپی

کامران حسن، افضلی رسول، تاجدوزیان حمید. تحلیل ژئوپلیتیکی جایگاه جغرافیای فرهنگی در روابط جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا از منظر سازه انگاری. جغرافیا. 1391 [cited 2021May13];10(34):25-45. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=173305IEEE : کپی

کامران، ح.، افضلی، ر.، تاجدوزیان، ح.، 1391. تحلیل ژئوپلیتیکی جایگاه جغرافیای فرهنگی در روابط جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا از منظر سازه انگاری. جغرافیا, [online] 10(34), pp.25-45. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=173305. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 241 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی