برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه آزمايشگاهي اثر Rebonding بر ريزنشت ترميم هاي کلاس V کامپوزيت با استفاده از دو رزين با ويسکوزيته پايين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اهواز، بلوار گلستان، مجتمع دانشگاهی، دانشکده دندانپزشکی، گروه آموزشی ترمیمی و زیبایی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: با وجود مزاياي ترميم هاي کامپوزيتي، استفاده از آنها با مشکلات کلينيکي همراه است. مشخص ترين علت مشکلات ذکر شده، ريزنشت است. هدف از اين تحقيق مقايسه اثر Rebonding بر ريزنشت ترميم هاي کلاس V کامپوزيت با استفاده از دو رزين با ويسکوزيته پايين بود.
روش بررسي: روش تحقيق به صورت تجربي و تکنيک آن مشاهده بود.
60 ترميم کلاس V کامپوزيت در سمت باکال و لينگوال پره مولرهاي کشيده شده انسان به گونه اي قرار گرفتند که لبه اکلوزال در مينا و لبه جينجيوال در عاج و سمان باشد. نمونه ها به 3 گروه تقسيم شدند: I) ترميم هايي که عمل Rebonding بر آنها انجام نشد. II) لبه هاي ترميم توسط ماده اتصال يابنده به مينا Rebond (Margin Bond) شدند و III) لبه هاي ترميم به وسيله يک رزين Unfilled و اختصاصي شده به اين منظور Rebond شدند. بعد از عمل ترموسايکلينگ و استفاده از نفوذ رنگ با مغروق کردن در فوشين %0.5 دندان ها برش داده شدند و ريزنشت توسط استريوميکروسکوپ بررسي شد. آناليز نتايج با تست هاي آماري Kruskal-Wallis، Wilcoxon و Mann-Whitney با سطح معني داري P<0.05 انجام گرفت.
يافته ها: در لبه هاي مينايي اختلاف در ميزان ريزنشت معني دار نبود (
P=0.148) ولي اختلاف در لبه هاي لثه اي چشم گير بود (P<0.001). ريزنشت در قسمت لثه اي گروه III به صورت قابل ملاحظه اي کمتر از گروه II و در گروه I بيشترين مقدار بود.
نتيجه گيري:
Rebonding توسط رزين با ويسکوزيته پايين ريزنشت را در لبه جينجيوال ترميم کلاس V کامپوزيت کاهش مي دهد ولي بر لبه اکلوزال تاثير قابل ملاحظه اي ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 87
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی