برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

دوام حشره كش توكسافن در خاك

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بهداشت حرفه‌ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی استان اصفهان، اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه . حشره كش توكسافن بدليل پايداري زياد در محيط و تجمع زيستي در زنجيره غذايي يكي از آلاينده هاي مهم بيوسفر است و مي تواند تهديدي جدي براي زندگي بسياري از موجودات زنده از جمله انسان باشد. توكسافن تنها در شرايط محيطي معيني در اثر ميكروارگانيسم هاي خاك به كندي تجزيه مي گردد. با اطلاع از نوع فعاليت ميكروبي و عوامل موثر بر آن مي توان زمينه تجزيه سريع آن را در خاك فراهم نمود.
روشها . اين مطالعه بمنظور بررسي درجه پايداري توكسافن در خاك و عوامل موثر بر آن در دو بخش يكي خاك مرطوب و ديگري خاك خشك كه هر كدام شامل 5 نمونه با اختلاف در مقدار مواد آلي و توكسافن اضافه شده براي مدت يك سال انجام شد. در فواصل معيني باقيمانده‌ هاي توكسافن از نمونه هاي خاك استخراج و از نظر كمي و كيفي مورد بررسي قرار گرفت.
نتايج. از نظر كمي 100 درصد توكسافن موجود در كليه نمونه ها يكسال بعد از شروع آزمايش بازيافت شد و از نظر كيفي نيز هيچگونه تغييري در كروماتوگرام هاي توكسافن در طول يكسال مشاهده نگرديد.
بحث. در طول يكسال ، تغيير كمي و كيفي در باقيمانده هاي توكسافن در هيچ يك از نمونه ها اعم از مرطوب و خشك مشاهده نشد. اين موضوع نمايانگر پايداري بسيار زياد توكسافن در شرايط هوازي در خاك است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

میرستاری، س. (1380). دوام حشره کش توکسافن در خاک . پژوهش در علوم پزشکی, 6(پیوست 2), 146-150. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=17249Vancouver : کپی

میرستاری سیدقوام. دوام حشره کش توکسافن در خاک . پژوهش در علوم پزشکی. 1380 [cited 2021November29];6(پیوست 2):146-150. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=17249IEEE : کپی

میرستاری، س.، 1380. دوام حشره کش توکسافن در خاک . پژوهش در علوم پزشکی, [online] 6(پیوست 2), pp.146-150. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=17249. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 156 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی