4 SID.ir | بررسي مکانيزم هاي احتمالي اثر ضد دردي عصاره هيدروالکلي ميوه کرفس
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي مکانيزم هاي احتمالي اثر ضد دردي عصاره هيدروالکلي ميوه کرفس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه پیام نور، گروه زیست شناسی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: از آنجائي که در مطالعات قبلي، شواهدي دال بر اثر ضد دردي عصاره هيدروالکلي کرفس ديده شده است، در پژوهش حاضر، مکانيزم هاي احتمالي اثر اين عصاره مورد ارزيابي قرار گرفته است.
مواد و روش ها: در اين پژوهش تجربي از موش کوچک نر استفاده شد. به منظور بررسي اثر ضد دردي عصاره تست فرمالين مورد استفاده قرار گرفت و با تداخل سه دارو (نالوکسان با دوز 2 ميلي گرم بر کيلو گرم، دکسترومتورفان با دوز 20 ميلي گرم بر کيلوگرم و
L-NAME با دوز 10 ميلي گرم بر کيلو گرم) و عصاره هيدروالکلي ميوه کرفس (400 ميلي گرم بر کيلو گرم) مکانيزم احتمالي عصاره بررسي شد.
يافته ها: تجويز نالوکسان تاثيري بر اثر ضد دردي عصاره هيدروالکلي ميوه کرفس نداشت. تداخل دکسترومتورفان و کرفس نشان مي دهد که بين گروه دريافت کننده دکسترومتورفان و عصاره نسبت به گروه دريافت کننده دارو به تنهايي تفاوت معني داري در فاز اول وجود ندارد. پيش تيماري با
L- NAME سبب کاهش اثر ضددردي عصاره ميوه کرفس در فاز دوم تست فرمالين شد.(p<0.05)
نتيجه گيري: با توجه به اين که دکسترومتورفان خود در فاز حاد اثر ضددردي دارد، تداخل دکسترومتورفان و عصاره نشان مي دهد که ممکن است حداقل بخشي از اثر ضد دردي عصاره در فاز حاد از طريق گيرنده هاي NMDA باشد. از طرف ديگر، احتمالا بخشي از اثرات ضددردي عصاره در فاز مزمن مربوط به مهار آنزيم نيتريک اکسيدسنتتاز است. عصاره کرفس ممکن است از طريق مسيرهاي عصبي ديگر نظير مسيرهاي دوپاميني، نورآدرنالين يا سروتونين نيز اثر کند که نياز به پژوهش بيشتر دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 106
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی