برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1390 , دوره  3 , شماره  3-4 ; از صفحه 29 تا صفحه 31 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي الگو و فراواني اختلالات روان پزشکي در بين بيماران ارجاع شده به ايران در حج تمتع 1389

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات مدیریت سلامت در حج و زیارت، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: عده اي از زائران به علت بيماري، کهولت سن و يا عود بيماري، داراي توانايي و استطاعت جسمي -رواني لازم براي به جا آوردن اعمال سنگين حج نيستند و بعضي از آنان قبل از موعد به ايران باز گردانده مي شوند که عوارض فردي، اجتماعي و اقتصادي بسياري به همراه دارد. لذا بررسي علل بازگشت اين بيماران به ايران مي تواند کمک بسيار موثري به تصميم گيران حوزه سلامت حج زيارت در کاهش بار اقتصادي و اجتماعي حاصل از اين موضوع بنمايد. هدف از اين مطالعه بررسي علل بازگشت زائران بيمار به ايران در موسم حج 89 است.
روش ها: در اين مطالعه مقطعي در سال 89 که در بخش روان پزشکي بيمارستان هاي هلال احمر ايران در مکه و مدينه در ايام حج تمتع در کشور عربستان سعودي انجام شد، همه بيماراني که بر اساس يک مصاحبه دقيق روان پزشکي و معيارهاي
DSMIV-TR در وضعيت حاد تشخيص داده مي شدند، وارد مطالعه شدند. اطلاعات دموگرافيک شامل سن، جنس، نوع اختلال، زمان ارجاع و بيمارستان محل بستري همه بيماران ثبت و پس از ورود به نرم افزار spss نسخه 17 تجزيه و تحليل شد.
يافته ها: در مجموع 106 مورد بيمار اعزام شده به ايران در حج تمتع 89، بيماري هاي رواني با فراواني
26.4 درصد، بيشترين علل اعزام ايران در طول ايام حج تمتع سال 1389 بود. بيشترين فراواني اختلال مربوط به دمانس با 41.241 و دليريوم حاد با 38.4 درصد بود.
نتيجه گيري: بيماري هاي رواني بيشترين علل بازگشت زائران قبل از موسم حج در حج 89 بود که دقت عمل بيشتر پزشکان در غربالگري و تشخيص شدت اين بيماري ها در هنگام معاينه در ايران و تاييد استطاعت و تحت نظر داشتن اين بيماران در استفاده به موقع از داروها مي تواند کمک موثري در کاهش هزينه ها و بار بيماري اين بيماران در ايام حج باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 77
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی