برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  1 , شماره  1 ; از صفحه 37 تا صفحه 62 .
 
عنوان مقاله: 

جايگاه قدرت نرم در قدرت ملي با تاکيد بر جمهوري اسلامي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران
 
چکیده: 

قدرت، توانايي يک بازيگر در استفاده از منابع و امکانات جهت تاثيرگذاري بر رويدادهاي بين المللي به نفع خود است. کشورها براي حفظ موجوديت امنيت و رفاه شهروندان خود و نيز مقابله با تهديدات خارجي ناگزيرند سياست ها و برنامه هايي را جهت افزايش توانمندي و قدرت ملي خود به کار گيرند.
شرايط جديد نظام بين الملل باعث شده مولفه هاي جديدي در ساختارهاي رسمي بين الملل نقش ايفا کنند و کشورها براي تامين منافع ملي خود ابزارها و راه هاي جديدي را به کار گيرند که مهمترين آنها را مي توان بهره گيري از قدرت نرم دانست.
جمهوري اسلامي ايران با توجه به موقعيت حساس استراتژيک و ژئوپليتيک خود ناگزير است ضمن توجه و تقويت جنبه هاي مختلف قدرت سخت (توان نظامي و اقتصادي) به تقويت ابعاد قدرت نرم خود نيز بپردازد.
ايران زماني مي تواند از قدرت نرم خود بهره ببرد و به تقويت قدرت ملي خود دست يابد که استراتژي، راهبرد و نيز ارزش هاي مطلوب خود را به گونه اي ارائه دهد که از دو بعد ملي و فراملي مولفه هاي توليد قدرت خود نهايت بهره برداري را به عمل آورد.
پژوهش حاضر تلاش دارد با رويکردي توصيفي - تحليلي به شناسايي عوامل و مولفه هاي قدرت نرم پرداخته و جايگاه اين مولفه ها را در قدرت نرم ايران مورد بررسي قرار دهد.
نتايج تحقيق نشان مي دهد مولفه هاي قدرت نرم در مجموع اثرگذاري مثبتي بر قدرت ملي ايران دارند، اما کشور ما نتوانسته است از مولفه هاي فراملي موثر بر قدرت نرم، بهره برداري بهينه و مناسبي را به عمل آورد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پیشگاهی فرد، ز.، و قالیباف، م.، و پورطاهری، م.، و صادقی، ع. (1390). جایگاه قدرت نرم در قدرت ملی با تاکید بر جمهوری اسلامی ایران. مطالعات قدرت نرم, 1(1), 37-62. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=171730Vancouver : کپی

پیشگاهی فرد زهرا، قالیباف محمدباقر، پورطاهری مهدی، صادقی علی. جایگاه قدرت نرم در قدرت ملی با تاکید بر جمهوری اسلامی ایران. مطالعات قدرت نرم. 1390 [cited 2021August03];1(1):37-62. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=171730IEEE : کپی

پیشگاهی فرد، ز.، قالیباف، م.، پورطاهری، م.، صادقی، ع.، 1390. جایگاه قدرت نرم در قدرت ملی با تاکید بر جمهوری اسلامی ایران. مطالعات قدرت نرم, [online] 1(1), pp.37-62. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=171730. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 96 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی