برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1391 , دوره  5 , شماره  1 ; از صفحه 45 تا صفحه 72 .
 
عنوان مقاله: 

ترسيم نقشه دانش مديريت فناوري در ايران با هدف کمک به سياست گذاري دانش در اين حوزه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

مديريت فناوري، دانشي است که در پيمودن مسير پيشرفت علمي و فناورانه کشور نقشي راهبردي بر عهده دارد. اما رشد و توسعه اين دانش، خود مستلزم سياست گذاري و اين به نوبه خود، نيازمند شناخت دقيق وضعيت موجود در کشور در اين حوزه است. نقشه علم، ابزاري است که قادر است اين شناخت را براي سياست گذاران و مديران علم و فناوري ايجاد کند. اين گونه مصورسازي هاي حوزه هاي علمي، درصدد فهم وضعيت دانش موجود و هدايت سياست هاي علمي اند؛ اگرچه اين پژوهش ها به خودي خود پيشنهادات و يا گزينه هاي سياستي خاصي ارائه نمي کنند. در اين پژوهش، با گردآوري بيش از 1600 چکيده «مقاله چاپ شده در مجلات، مقاله ارائه شده در کنفرانس ها، پايان نامه هاي دانشجويي و کتب» به زبان فارسي در حوزه مديريت فناوري که از فروردين ماه سال 1380 تا شهريور ماه سال 1389 نوشته شده اند و تحليل آن ها با استفاده از روش «تحليل هم رخدادي کلمات»، نقشه مفهومي رشته مديريت فناوري (تشکيل شده از 54 مفهوم) حاصل شده و سپس با استفاده از نرم افزار مصورساز VOSviewer، به صورت گرافيکي در فضايي دو بعدي ترسيم شده است.
در اين نقشه دوبعدي، مي توان به «حجم دانش موجود در کشور و نحوه پراکندگي آن در هر زيرحوزه از اين رشته» و «ميزان ارتباط اين زيرحوزه ها با يکديگر در دانش موجود کشور» پي برد. اين نقشه، از نوع نقشه هاي بر اساس فاصله است که در آن، فاصله کمتر بين دو مفهوم، نشان دهنده ارتباط قوي تر بين آن دو و مساحت بزرگتر دايره مربوط به هر مفهوم، بيان کننده ميزان اهميت آن مفهوم در دانش موجود کشور است. همچنين نقشه چگالي ترسيم شده، بخش هاي مهم تر هر نقشه را به خوبي نمايان مي کند. بر اساس نقشه حاصل شده از تحليل کل مدارک، «تحقيق و توسعه، نوآوري، مديريت دانش، سياست گذاري صنعتي، تجاري سازي فناوري، و سياست گذاري علم و فناوري» پرکاربردترين موضوعات در دانش مديريت فناوري در ايران هستند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ناصری جزه، م.، و طباطباییان، س.، و فاتح راد، م. (1391). ترسیم نقشه دانش مدیریت فناوری در ایران با هدف کمک به سیاست گذاری دانش در این حوزه. سیاست علم و فناوری, 5(1), 45-72. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=171660Vancouver : کپی

ناصری جزه محمود، طباطباییان سیدحبیب اله، فاتح راد مهدی. ترسیم نقشه دانش مدیریت فناوری در ایران با هدف کمک به سیاست گذاری دانش در این حوزه. سیاست علم و فناوری. 1391 [cited 2021September27];5(1):45-72. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=171660IEEE : کپی

ناصری جزه، م.، طباطباییان، س.، فاتح راد، م.، 1391. ترسیم نقشه دانش مدیریت فناوری در ایران با هدف کمک به سیاست گذاری دانش در این حوزه. سیاست علم و فناوری, [online] 5(1), pp.45-72. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=171660. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 513 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی