برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1383 , دوره  1 , شماره  2 ; از صفحه 11 تا صفحه 18 .
 
عنوان مقاله: 

توليد آلبومين سرم انساني نو تركيب در مخمر متيلوتروف هانسونلا پلي مورفا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: آلبومين عمده ترين پروتيين پلاسما مي باشد. اين پروتيين نه تنها به عنوان حامل بسياري از ماکروملکول ها در بدن نقش عمده اي ايفا مي کند بلکه نقش مهمي در تنظيم فشار اسمزي دارد. امروزه از آلبومين در درمان خونريزي ها و سوختگي هاي شديد و همچنين در درمان افراد مبتلا به کمبود آلبومين استفاده مي شود. مصرف ساليانه آلبومين در دنيا حدود 450 تن مي باشد. به منظور برطرف کردن اين نياز و توليد آلبومين عاري از هر گونه آلودگي از روش هاي بيوتکنولوژي استفاده گرديده است.
در اين تحقيق از مخمر هانسونلا پلي مورفا که امروزه در سطح وسيعي به منظور توليد پروتيين هاي هترولوگ به کار برده مي شود، براي آلبومين انساني نوترکيب استفاده گرديده است.
مواد و روش ها: مطالعه انجام شده از نوع تجربي (experimental) است. به منظور توليد پروتيين آلبومين نوترکيب و هم چنين بهينه سازي شرايط توليد از سوش RB-11 هانسونلا پلي مورفا به عنوان ميزبان استفاده گرديد. پلاسميد pFMPT-Mfα حاوي cDNA آلبومين تحت کنترل پروموتور FMD با استفاده از روش الکتروپوريشن داخل ميزبان شد و سپس تحت شرايط مختلف با بررسي پارامترهايي نظير زمان انکوباسيون، محيط کشت، دما و مهار کننده هاي پروتئازي بيان آلبومين مورد بررسي قرار گرفت. آلبومين توليد شده با روش هايي هم چون الايزا، HPLC و Western Blot ارزيابي شد.
يافته: در طي اين تحقيق چهار عامل مهم در بيان پروتيين آلبومين مورد مطالعه قرار گرفت و مشخص گرديد که از بين سه محيطderepression ،Glycerol  YNB 1%، Glycerol YP 1% ، YNB 1% Glycerool with buffer، محيط کشت YNB 1% Glycerol with buffer و از بين سه دماي 25، 30 و 37 درجه سانتي گراد دماي 37 درجه و از بين سه زمان انکوباسيون، 24، 48 و 72 ساعت، مدت 48 ساعت با حضور آنتي پروتئازها بيشترين ميزان توليد آلبومين به دست آمد.
نتيجه گيري: بالاترين ميزان توليد شده تحت شرايط به دست آمده، در مقياس آزمايشگاهي،mg /l   17.6را نشان داد. از سوي ديگر با استفاده از اين سوش در شرايط نيمه صنعتي، ميزان478 mg / l  آلبومين توليد شد و اين امر نشان دهنده آن است که مي توان توليد پروتیين آلبومين را در شرايط انبوه ادامه داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 180
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی