برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي وضعيت سالمندان ساكن در آسايشگاه معلولان و سالمندان گيلان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده علوم پایه، دانشگاه گیلان
 
چکیده: 

سالخوردگي تجربه اي است که هر شخصي در زندگي با آن روبرو خواهد شد. پديده تنهايي و انزواي اجتماعي سهم به سزايي در دشوار کردن دوران پيري دارد. لذا در اين تحقيق سعي نموده ايم وضعيت سالمندان ساکن در آسايشگاه معلولان و سالمندان گيلان بررسي نماييم. مطالعه به روش توصيفي، مقطعي صورت گرفت و 170 نفر از سالمندان واجد شرايط آن آسايشگاه براي بررسي انتخاب شدند. اطلاعات گردآوري شده با استفاده از پرسشنامه توام با مصاحبه و مراجعه به پرونده سالمندان بدست آمده است. خلاصه يافته ها و نتايج اين بررسي نشان داد که:
بيش از پيرزنان با ساير سالمندان سازگار بودند. در مورد رابطه بين سالمندان ساکن در آسايشگاه سالمندان با بستگان و دوستان خود نتايج بررسي نشان داد که اين ارتباطات بسيار معدود و اندک بوده است. وسيله تفريح و سرگرمي مورد استفاده سالمندان مورد بررسي در آسايشگاه بطور کلي معدود بود. تفريح عمده آنان صحبت با يکديگر و قدم زدن در حياط آسايشگاه بود. ابتلا به انواع بيماريهاي ريوي، گوارشي، اختلال شنوايي و بينايي، بيماري استخواني و انواع معلوليتها در مردان مورد بررسي بيشتر بود درحالي که ابتلا به بيماريهاي قلبي و ناراحتي هاي رواني در زنان بيشتر به چشم مي خورد. 44.71 درصد افراد مورد بررسي کاملا از زندگي کردن در آسايشگاه معلولان و سالمندان گيلان اظهار رضايت نمودند، البته ميزان رضايت زنان بيشتر از مردان سالمند بود. سالمندان مورد بررسي مهمترين دليل خود را براي زندگي کردن در آسايشگاه نداشتن فرزند بيان نموده اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سیام، ش. (1380). بررسی وضعیت سالمندان ساکن در آسایشگاه معلولان و سالمندان گیلان. مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان, 10(40-39), 119-126. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=17113Vancouver : کپی

سیام شهره. بررسی وضعیت سالمندان ساکن در آسایشگاه معلولان و سالمندان گیلان. مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان. 1380 [cited 2021July28];10(40-39):119-126. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=17113IEEE : کپی

سیام، ش.، 1380. بررسی وضعیت سالمندان ساکن در آسایشگاه معلولان و سالمندان گیلان. مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان, [online] 10(40-39), pp.119-126. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=17113. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 273 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی