برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير Palatal Expansion بر مقدار افزايش پيرامون قوس دنداني فك بالا در مبتلايان به كراس بايت خلفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

نظر به اهميت درمان کراس بايت خلفي در دوره دنداني مختلط و به منظور تعيين اثر درمان Palatal Expansion (P.E.) بر مقدار افزايش پيرامون دنداني و دخالت دادن تغييرات فضاي ناشي از اين درمان در آناليز فضا، اين تحقيق در سال 1374 و بر روي 12 کودک 8 تا 10 ساله مبتلا به کراس بايت خلفي دنتوآلوئولار انجام گرفته است.
تحقيق به روش Sequential clinical trial از نوع مقايسه قبل و بعد مي باشد. پس از درمان اين بيماران با استفاده از پلاک متحرک پيچ دار و دستيابي به اکلوژن نرمال، مقادير عرض قوس دنداني در ناحيه مولرهاي دوم شيري و مولرهاي اول دائمي و نيز پيرامون قوس دنداني اندازه گيري شد و همبستگي بين تغييرات پيرامون قوس با تغييرات عرض قوس مورد سنجش قرار گرفت.
آناليز رگرسيون نشان داد که همبستگي بين تغييرات پيرامون قوس و تغييرات عرض ناحيه مولرهاي دوم شيري از نظر آماري معني دار نيست (r=0.34) ولي بين تغييرات پيرامون قوس دنداني و تغييرات عرض ناحيه مولرهاي اول دائمي يک همبستگي معني دار وجود دارد (r=0.63 و P=0.27) و بين اين دو متغير يک ارتباط خطي با معادله Y=0.6x+1.31برقرار مي باشد.
نتايج بدست آمده نشان مي دهد که با اطمينان 97% مي توان گفت که با هر 1mm افزايش عرض ناحيه مولرهاي اول دائمي پيرامون قوس دنداني بطور متوسط 0.96mm با انحراف معيار 0.31 افزايش مي يابد و بنابراين در مورد کودکان مبتلا به کراس بايت خلفي لازم است که مقدار افزايش فضاي ناشي از P.E. را در ضمن آناليز فضا در نظر بگيريم و به مقدار فضاي موجود بيفزاييم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 68
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی