برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي و شبيه ‌سازي LITT در بافت بيولوژيکي با روش المان مرزي دو‌جانبه ‌اي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

مقدمه: گرما‌درماني بينابيني القاء شده توسط ليزر LITT يک روش گرمادرماني به ‌صورت حداقل تهاجمي براي درمان تومور‌هاي سرطاني است. مدل کردن اثر ليزر بر بافت در LITT نسبت به روش ‌هاي نظارت بر افزايش دما مزيت ‌هاي زيادي دارد از جمله بررسي انتشار نور و انتقال گرما، تغيير پارامتر‌هاي تاثير‌گذار در اثر ليزر بر بافت، هزينه کمتر و به ‌صرفه بودن. از ميان روش ‌هاي گوناگون حل عددي مانند المان محدود و تفاضل محدود، روش المان مرزي دو‌جانبه ‌اي جديدترين روش مورد استفاده محققان براي حل مسائل انتقال گرما در بافت است.
روش بررسي: در اين تحقيق افزايش دماي بافت کبد با روش المان مرزي دوجانبه ‌اي بررسي شده است. در اين مقاله از روش مونت‌ کارلو با گام متغير و جذب تدريجي براي انتشار نور در بافت استفاده شده و همچنين نتايج حاصل از روش المان مرزي دوجانبه ‌اي با روش المان محدود مقايسه شده است.
يافته ‌ها: نتايج نشان مي ‌دهد که هر دو روش المان مرزي دوجانبه ‌اي و المان محدود به نتايج تقريبا مشابهي مي ‌رسند و اختلاف دماي اين دو روش ناچيز و کمتر از
1 درجه سانتي ‌گراد است. همچنين روش المان مرزي به ‌علت کاهش يک ‌واحدي بعد مساله باعث افزايش سرعت حل مي ‌شود.
نتيجه ‌گيري: روش المان مرزي دوجانبه‌ اي روشي دقيق و سريع براي براي بررسي انتقال گرما در بافت در اثر تابش ليزري مي ‌باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 75
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی