برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

سنجش کيفيت محيط شهري در شهرهاي جديد (مطالعه موردي: شهر جديد هشتگرد)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه شهرسازی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقاله حاضر با هدف سنجش کيفيت محيط شهري و با انگيزه ارائه يک مدل به منظور ارزيابي کيفيت محيط شهري در شهرهاي جديد طراحي شده است و سعي بر آن دارد که با توصيف و تبيين مفهوم کيفيت محيط، شاخص ‌هاي تاثيرگذار بر آن و همچنين نحوه سنجش اين مفهوم را در محيط‌ هاي شهري شهرهاي جديد بررسي کند.
مبناي سنجش کيفيت محيط در شهر جديد هشتگرد، معيار رضايتمندي از شاخص ‌هاي کيفيت محيط شهري از ديدگاه ساکنان است. روش ‌شناسي سنجش کيفيت محيط بر ‌مبناي روش ‌هاي تصميم ‌گيري چند معياره قرار گرفته و مدل استفاده شده نيز بر مبناي تجربيات موجود و مطالعه موردي شهر جديد هشتگرد شکل گرفته است.
بر اساس يافته ‌هاي به دست آمده از تحقيق حاضر،کيفيت محيط شهري شهر جديد هشتگرد از ديدگاه ساکنان در سطح پاييني قرار دارد. البته در دو سطح 1- محيط شهري و 2- محيط سکونتي شهر جديد هشتگرد شرايط کمي متفاوت است؛ به طوري که کيفيت محيط سکونتي در سطح بالاتري نسبت به کيفيت محيط شهري قرار دارد. بررسي شاخص‌ هاي مختلف مدل نيز نشان مي‌ دهد که تنها رضايت از کيفيت شاخص ‌هاي سازمان دسترسي و راه ‌ها، ابعاد و تسهيلات واحد مسکوني، تسهيلات بيروني و هزينه‌ هاي جاري واحد مسکوني وجود دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 501
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی