برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  8 , شماره  1 ; از صفحه 415 تا صفحه 422 .
 
عنوان مقاله: 

مطالعه اثر پيوند چادرينه آزاد و پيوند چربي سفيد بر روي التيام استخوان خرگوش

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جراحی، دانشکده علوم تخصصی دامپزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، ایران
 
چکیده: 

استخوان سازي، القاي استخواني و هدايت استخواني 3 عامل اساسي ما بين استخوان ميزبان و پيوند استخوان مي باشند که در بازسازي استخوان دخالت دارند. در اين مطالعه از 15 سر خرگوش نر 6 ماهه، سفيد نيوزلندي و بالغ با ميانگين وزني 2.5 کيلوگرم استفاده شد که به سه گروه تقسيم شدند.
در گروه
I نقيصه اي به ابعاد 1.5×3 ميليمتر در استخوان زند زيرين هر دو دست ايجاد نموده و هيچگونه درماني انجام نشد. مقداري از چادرينه و چربي نيز بريده و خارج گرديد.
در گروه
II نقيصه اي به ابعاد 1.5×3 ميليمتر در استخوان زند زيرين راست ايجاد نموده و از چادرينه خود حيوان بعنوان پيوند استفاده گرديد.
در گروه
III نقيصه اي به ابعاد 1.5×3 ميليمتر در استخوان زند زيرين چپ ايجاد نموده و از چربي سفيد زير جلدي بعنوان پيوند استفاده گرديد.
حرکت حيوان در روزهاي 3، 6، 9، 12، 15، 20، 25، 30 و40
  ارزيابي شد. در روزهاي صفر، 15، 30 و 45 از هر سه گروه راديوگراف تهيه شد. تشکيل سه نوع کالوس در گروه دوم ديده شد. در ارزيابي کيفي، روند استخوان سازي گروه II از بقيه گروه ها بهتر بود.
نتايج هيستوپاتولوژي گروه
I تشکيل مقدار زيادي بافت استخواني به صورت کورتيکال و مدولاري در کنار مغز استخوان را نشان داد که در کنار آن بافت فيبروزه نيز مشاهده گرديد. در گروه II ميزان استخوان سازي به صورت اسفنجي بسيار زياد به همراه مقدار زيادي عروق خوني و ميزان بسيار کمي بافت فيبروزه ديده شد. استخوان سازي به صورت کورتيکال و مدولاري وجود داشت. در گروه III در لابلاي بافت فيبروزه مقداري بافت چربي نيز مشاهده گرديد. در کنار بافت فيبروزه استخوان سازي صورت گرفته و تبديل فيبروسيتها به اوستئوسيتها ديده شد. استخوان سازي به صورت کورتيکال بود.
نتايج بدست آمده از هيستومورفومتري نشان داد که اختلاف بين گروه ها به صورت معني دار بوده و گروه
II بيشترين درصد تشکيل استخوان به ميزان 2.02±72.3 را دارد. به نظر مي رسد در آينده از پيوند امنتوم در تسريع ترميم استخوان بيشتر استفاده شود چون تمامي مزيت هاي مورد نظر را فراهم مي آورد و با توجه به نتايج، روش استفاده از چربي براي جلوگيري از چسبندگي رد شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 103
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی