برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1380 , دوره  13 , شماره  1 ; از صفحه 21 تا صفحه 23 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير قطره ايندومتاسين چشمي توام با استفاده از لنز تماسي در درمان زخم هاي مقاوم قرنيه پس از جراحي هاي ويتره و رتين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هدف: زخم هاي مقاوم قرنيه يكي از عوارض جراحي هاي طولاني ويتره و رتين است. هدف از انجام اين مطالعه مقايسه اثر استفاده جداگانه لنزهاي تماسي درماني با مصرف توام آن با قطره ايندومتاسين موضعي است .
روش ها: بين مهر ماه 1374 تا آبانماه 1378 بيماران دچار زخم هاي مقاوم قرنيه پس از جراحي هاي ويتره و رتين جهت مطالعه انتخاب شدند. تعداد 16 بيمار به صورت اتفاقي در يكي از دو گروه جهت كارآزمايي باليني قرار گرفتند. در بيماران هر دو گروه، لنزهاي تماسي درماني و قطره كلرامفنيكل مورد استفاده قرار گرفت. بيماران گروه A تحت درمان ايندومتاسين و گروه B تحت درمان با قطره پلاسبو قرار گرفتند. بيماران هر دو گروه روزانه از نظر علايم و اندازه گيري ابعاد زخم مورد بررسي قرار گرفتند .
نتايج: مجموعا 16 بيمار مورد بررسي قرار گرفتند. بررسي هاي سوبژكتيوفتوفوبي، احساس جسم خارجي، سردرد و اشكريزش، يك روز بعد از عمل در دو گروه تفاوت چنداني با هم نداشتند، ولي ميزان كاهش درد در دو گروه، يك روز بعد از عمل، با هم تفاوت داشت. در گروه A بهبودي كامل زخم در 25% موارد در روز چهارم، 37.5% موارد در روز پنجم، 37.5% موارد در روز ششم اتفاق افتاد. ميزان كاهش درد در روز اول پس از پيگيري به اندازه 3- (حداكثرممكن)، در هيچ بيمار؛ 2- در 25%؛ 1- در 25% و بدون تغيير در 50% بيماران مشاهده گرديد. در گروه B التيام كامل زخم در 50% موارد در روز چهارم؛ 25% موارد در روز پنجم و 25% موارد در روز هفتم اتفاق افتاد. ميزان كاهش درد در روز اول پس از پيگيري به اندازه 3- در12.5% ؛ 2- در 62.5% و 1- در 25% بيماران مشاهده گرديد.
بحث: در بيماران دچار زخم هاي مقاوم قرنيه پس از اعمال جراحي ويتره و رتين قطره ايندومتاسين تاثير مثبتي در بهبودي ناراحتي هاي بيمار دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 730
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی