برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1390 , دوره  18 , شماره  4 ; از صفحه 1 تا صفحه 20 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي عوامل ژئومورفولوژيکي و زمين شناسي در تهيه نقشه خطر زمين لغزش با استفاده از منطق فازي و روش تحليل سلسله مراتبي (مطالعه موردي: بخشي از حوضه آبخيز هراز)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی آبخیزداری، دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

در اين تحقيق با استفاده از عکس هاي هوايي و مطالعات ميداني زمين لغزش هاي رخداده در بخشي از حوزه آبخيز هراز شناسايي و با استفاده از پارامترهاي ژئومورفولوژيکي (شيب، جهت شيب، ارتفاع) و زمين شناسي (ليتولوژي و فاصله از گسل) به عنوان مهم ترين عوامل موثر بر خطر وقوع زمين لغزش منطقه، به پهنه بندي خطر زمين لغزش اقدام گرديد. به اين منظور هر يک از عوامل موثر به عنوان يک لايه اطلاعاتي در محيط نرم افزار ILWIS ذخيره و براي تحليل هاي مبتني بر تئوري مجموعه هاي فازي مورد استفاده قرار گرفت. تحليل هاي فازي با استفاده از نرم افزار  Matlab 7.1و پس از تعيين توابع عضويت براي هر يک از عوامل موثر در وقوع زمين لغزش انجام شد. سپس خروجي اين نرم افزار که درجه خطر محاسبه شده براي هر پيکسل در نقشه محدوده مورد مطالعه مي باشد، به محيط نرم افزار ILWIS منتقل، و نقشه پهنه بندي خطر زمين لغزش با استفاده از توابع عضويت مثلثي و گوسي فازي تهيه گرديد. نتايج ارزيابي نشان داد که نقشه خطر زمين لغزش تهيه شده با استفاده از تابع عضويت گوسي با شاخص جمع کيفي (QS= 0.23) دقت و صحت بيشتري نسبت به نقشه تهيه شده با استفاده از تابع عضويت مثلثي با شاخص جمع کيفي (QS= 0.0515) دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پورقاسمی، ح.، و مرادی، ح.، و فاطمی عقدا، س.، و مهدوی فر، م.، و محمدی، م. (1390). ارزیابی عوامل ژئومورفولوژیکی و زمین شناسی در تهیه نقشه خطر زمین لغزش با استفاده از منطق فازی و روش تحلیل سلسله مراتبی (مطالعه موردی: بخشی از حوضه آبخیز هراز). پژوهش های حفاظت آب و خاک (علوم کشاورزی و منابع طبیعی), 18(4), 1-20. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=168022Vancouver : کپی

پورقاسمی حمیدرضا، مرادی حمیدرضا، فاطمی عقدا سیدمحمود، مهدوی فر محمدرضا، محمدی مجید. ارزیابی عوامل ژئومورفولوژیکی و زمین شناسی در تهیه نقشه خطر زمین لغزش با استفاده از منطق فازی و روش تحلیل سلسله مراتبی (مطالعه موردی: بخشی از حوضه آبخیز هراز). پژوهش های حفاظت آب و خاک (علوم کشاورزی و منابع طبیعی). 1390 [cited 2021June19];18(4):1-20. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=168022IEEE : کپی

پورقاسمی، ح.، مرادی، ح.، فاطمی عقدا، س.، مهدوی فر، م.، محمدی، م.، 1390. ارزیابی عوامل ژئومورفولوژیکی و زمین شناسی در تهیه نقشه خطر زمین لغزش با استفاده از منطق فازی و روش تحلیل سلسله مراتبی (مطالعه موردی: بخشی از حوضه آبخیز هراز). پژوهش های حفاظت آب و خاک (علوم کشاورزی و منابع طبیعی), [online] 18(4), pp.1-20. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=168022. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 124 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی