3 SID.ir | نگرشي بر مفهوم نابرابري و مفاهيم مرتبط با آن در مطالعات اجتماعي- اقتصادي
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

نگرشي بر مفهوم نابرابري و مفاهيم مرتبط با آن در مطالعات اجتماعي- اقتصادي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه تبریز، تبریز، ایران
 
چکیده: 

نابرابري چيست؟ چه ماهيتي دارد؟ چه مشخصه هايي دارد؟ در شهرها و نواحي چگونه مي توان آن را شناسايي کرد؟ پيچيدگي مفهوم نابرابري، همانند ساير مفاهيم فلسفي، باعث شده است که فلاسفه و صاحب نظران در تعريف آن اتفاق نظر نداشته باشند و از اين رو تعريف واحدي از آن ارائه نشده است. نابرابري در ابعاد و مقياس هاي مختلف نظير نابرابري در سطح جهاني، ملي، ناحيه اي، شهري، روستايي و جزو آن، ظهور مي کند. اين امر هم در کشورهاي توسعه يافته و هم در حال توسعه در تمامي ابعاد تداوم داشته و دارد. بحث نابرابري توسعه نواحي از موضوعاتي است که به تازگي، يعني پس از دهه 1960 در فرهنگ برنامه ريزي ناحيه اي مطرح شده است و جايگاه آن هنوز در کشور ما مبهم است.
هدف مقاله حاضر شناخت بيش تر مفهوم نابرابري در مطالعات اجتماعي- اقتصادي و بازشناسايي آن از مفاهيم مرتبط است که در برخي موارد با يکديگر همپوشي دارند. از اين رو با مقابل سازي برخي مفاهيم سعي شده است تا هر چه بيش تر مفهوم نابرابري در مطالعات اجتماعي - اقتصادي روشن شود.
روش پژوهش مقاله، توصيفي – تحليلي است. با مطالعه آراي نظريه پردازان مي توان به اين نتيجه رسيد که نابرابري بايد با توجه به شرايط زماني – مکاني، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، سياسي، ايدئولوژيکي و به عبارتي در چارچوب ساختار همان نظام تفسير شود، زيرا نابرابري مفهومي نسبي، پويا و هنجاري است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 820
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی