برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه صنعت گردشگري در شهرهاي استان خراسان جنوبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه پیام نور، خراسان جنوبی، فردوس، ایران
 
چکیده: 

در اين تحقيق با استفاده از مدل هاي مختلف (از جمله تحليل پوششي داده ها) اقدام به مقايسه صنعت گردشگري در شهرهاي استان خراسان جنوبي شد. براي آن که وضعيت شهر فردوس در اين استان بررسي شود، جايگاه و موقعيت اين شهرستان مورد تاکيد بيش تري بوده است. به اين ترتيب، ضمن تبيين مشکلات و تنگناهاي اين صنعت در استان خراسان جنوبي، از موفقيت ها و شکست هاي احتمالي شهرستان هاي مختلف براي اعتلاي اين صنعت در اين استان بهره برداري شده است.
نتايج بررسي نشان مي دهد که پس از اجراي مدل هاي
CCR و BCC ورودي محور و خروجي محور و نيز مدل جمعي، فردوس در مقايسه با ساير شهرها جزء شهرهاي کارا قرار نگرفت و نيز در روش تعداد دفعات و روش مجموع وزني تعداد دفعات، حايز رتبه هفتم بوده است و در مجموع، چهار شهر از يازده شهر بررسي شده، در رتبه هاي پايين تر از فردوس قرار داشتند، بنابراين مي توان گفت که رتبه فردوس در ميان ساير شهرها نامناسب بوده است. در نهايت با توجه به نتايج حاصل مي توان چنين استنباط کرد که ناکارايي موجود در فردوس ناشي از ناکارايي مديريتي و ناکارايي مقياس است، به عبارت ديگر و با توجه به مدل هاي معرفي شده، چنان چه ميزان سرمايه گذاري هاي انجام شده در فردوس و قاين يکسان فرض شود، در سال مورد بررسي فردوس تقريبا 33 درصد عدم کارايي داشته است که به معناي هدر رفتن حدود يک سوم منابع است. به اين ترتيب که در صورت کارا عمل کردن مي توانسته است تعداد گردشگران ورودي و درامد حاصل از آن را حدود 1.3 برابر افزايش دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صابری فر، ر. (1389). مقایسه صنعت گردشگری در شهرهای استان خراسان جنوبی. برنامه ریزی و آمایش فضا (مدرس علوم انسانی), 14(2 (پیاپی 66)), 61-79. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=166560Vancouver : کپی

صابری فر رستم. مقایسه صنعت گردشگری در شهرهای استان خراسان جنوبی. برنامه ریزی و آمایش فضا (مدرس علوم انسانی). 1389 [cited 2021July29];14(2 (پیاپی 66)):61-79. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=166560IEEE : کپی

صابری فر، ر.، 1389. مقایسه صنعت گردشگری در شهرهای استان خراسان جنوبی. برنامه ریزی و آمایش فضا (مدرس علوم انسانی), [online] 14(2 (پیاپی 66)), pp.61-79. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=166560. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 102 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی