برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

سيماي زن در آثار سيمين دانشور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سيمين دانشور (م 1300 ه.ش) اولين زن داستان نويس در ادبيات فارسي است که از جهت ارزش و اعتبار با داستان نويسان نسل، خود که همه از جنس مخالفند، شانه به شانه مي سايد. او در طي سال هاي طولاني در معرض فراز و نشيب تحولات سياسي، فرهنگي و ادبي قرار گرفته و در بخش مهمي از اين سال ها با همسرش جلال آل احمد همراه بوده است و حضور و تاثير اين دو تن در متن جريانات ادبي و روشنفکري زمان خود فراموش ناشدني است. همه اين عوامل باعث شده تا زندگي او داراي ويژگي هاي خاص خود باشد.
دانشور سعي کرده است در داستان هايش به زن بپردازد و اغلب شخصيت هاي داستان هاي او زنان هستند. توجه به زنان و پرداختن به زندگي آنها پيش از دانشور در ادبيات داستاني ايران سابقه داشته است؛ با اين تفاوت که نوع و شخصيت زنان داستان هاي او با نوع و شخصيت زنان ديگر نويسنده ها متفاوت است.
اصولا زنان در آثار دانشور، به دو طبقه متمايز از هم تقسيم مي شوند: زنان طبقه بالا و مرفه الحال و زنان زحمتکش و زيردست و محروم و اغلب کلفت جماعت که خدمت زنان طبقه بالا را مي کنند و براي آن ها زحمت مي کشند و از اين طريق است که با هم در ارتباطند. گاهي احساسات دلسوزانه و فردي گروه اول، شامل حال گروه دوم مي شود. زنان طبقه متوسط جامعه ايراني، کمتر در داستان هاي دانشور راه يافته اند و حوزه ديد نويسنده بيشتر به آن دو طبقه و گروه مذکور محدود مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عباس زاده، خ.، و طاهرلو، ه. (1390). سیمای زن در آثار سیمین دانشور. بهارستان سخن (ادبیات فارسی), 7(18), 31-50. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=166354Vancouver : کپی

عباس زاده خداویردی، طاهرلو هانیه. سیمای زن در آثار سیمین دانشور. بهارستان سخن (ادبیات فارسی). 1390 [cited 2021October22];7(18):31-50. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=166354IEEE : کپی

عباس زاده، خ.، طاهرلو، ه.، 1390. سیمای زن در آثار سیمین دانشور. بهارستان سخن (ادبیات فارسی), [online] 7(18), pp.31-50. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=166354. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 799 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی